MON: w pierwszej kolejności otoczymy opieką medyczną "Żołnierzy Niezłomnych"
Autor: PAP/Rynek Seniora   06 września 2016 10:25

MON kończy prace nad systemowym rozwiązaniem w sprawie opieki zdrowotnej dla kombatantów - "Żołnierzy Niezłomnych", póki on nie powstanie, ministerstwo reaguje na każdy zgłoszony przypadek - powiedział w poniedziałek (5 września) posłom wiceszef MON Wojciech Fałkowski.

- Podjęliśmy już takie kroki otoczenia opieką medyczną w pierwszej kolejności "Żołnierzy Niezłomnych". To jest ta grupa, która praktycznie do ostatnich lat żyła w cieniu wyroków na nich wydanych, represji, często zakamuflowanych, dotyczących również ich rodzin - powiedział Fałkowski, odpowiadając na pytanie posłów PiS.

Dodał, że MON reaguje na każde zgłoszenie w sprawie "kryzysu zdrowotnego", gdy dana osoba wymaga innej niż do tej pory opieki zdrowotnej. - Taka pomoc jest natychmiast udzielana - zapewnił wiceminister. Dodał, że obecnie z takiej opieki korzystają dwie osoby.

Ponadto, w ministerstwie w finalnej fazie przygotowywania jest system pomocy dla osób, które zgłoszą - samodzielnie lub przez rodzinę - pisemną deklarację, że chcą być objęci opieką medyczną MON. Fałkowski zauważył przy tym, że sieć szpitali i przychodni wojskowych pokrywa cały kraj.

- Placówka najbliższa miejscu zamieszkania kombatanta, teraz to rozszerzamy również na powstańców warszawskich, będzie tę opiekę sprawować. Wystarczy chęć, deklaracja ze strony rodziny bądź samego zainteresowanego - powiedział wiceszef MON.

Fałkowski zapowiedział, że ministerstwo ogłosi powstanie systemu opieki nad kombatantami, kiedy wszystko zostanie sformalizowane.

- Jest jasną dyrektywą wynikającą i z obowiązku moralnego, i z poczucia solidarności ludzkiej, że tę akcję będziemy rozwijać, przekształcać w system, a pokąd ten system dobrze nie zafunkcjonuje będziemy reagować na każde zgłoszenia nieformalne - powiedział Fałkowski.

Pytanie w sprawie planów MON dotyczących systemowego wsparcia potrzeb zdrowotno-opiekuńczych środowiska "Żołnierzy Niezłomnych" i powstańców warszawskich zadali posłowie PiS Jacek Kurzępa i Krzysztof Czabański. - Wydaje się oczywistym i zrozumiałym uznanie, że teraz ojczyzna powinna, o tyle, o ile może, otoczyć troskliwą opieką swoich bohaterów - powiedział Kurzępa.

Fałkowski podkreślił, że działania MON w tym zakresie wynikają z powinności moralnej. Powiedział, że do tej pory istnieją dwie drogi prawne udzielania pomocy "Żołnierzom Niezłomnym" i powstańcom. Jedną jest ustawa o kombatantach, a drugą - ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin.

- W obu tych wypadkach nie jest to instrument prawny doskonały - ocenił wiceminister. Z jednej strony niejednokrotnie chodzi o osoby, które nie mają formalnych uprawnień jako żołnierze zawodowi. Z drugiej - nie są ewidencjonowani w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR