
Lek wykorzystujący bakterie z oceanicznego dna spowodował całkowitą remisję raka prostaty u połowy pacjentów - informuje Lancet Oncology.
Nowa metoda leczenia polega na wstrzykiwaniu do krwiobiegu leku wrażliwego na światło i aktywowaniu go przy pomocy światła doprowadzanego do guza cienkim kablem światłowodowym. Zdrowa tkanka pozostaje nie uszkodzona.
Wyniki badania opublikowane na łamach Lancet Oncology są co najmniej optymistyczne - 49 proc. pacjentów z rakiem prostaty niskiego ryzyka wykazywało całkowitą remisję w porównaniu z 13,5 proc. pacjentów z grupy kontrolnej, którzy nie byli leczeni. To olbrzymi krok naprzód w terapii raka prostaty, którego metody leczenia od kilkudziesięciu lat pozostają w tyle za terapią innych nowotworów litych, na przykład raka piersi.
Lek wykorzystany w nowej terapii (nazwanej WST11) produkowany jest z bakterii z dna oceanu. Żyjąc w warunkach prawie całkowitej ciemności drobnoustroje te musiały wykształcić niezwykle wydajne mechanizmy zamiany światła w energię. I ta właśnie cecha została wykorzystana przy opracowywaniu WST11 - czynnika, który uwalnia wolne rodniki i powoduje śmierć najbliższych komórek pod wpływem światła lasera.
Guz jest lokalizowany za pomocą rezonansu magnetycznego; lek zostaje precyzyjnie podany do guza, po czym następuje jego aktywacja światłem lasera.
Zwykle pacjenci z rakiem prostaty niskiego ryzyka biorą udział w programie aktywnej obserwacji, w trakcie której choroba jest ściśle monitorowana, by maksymalnie opóźnić inwazyjne leczenie mające poważne skutki uboczne - trwające do końca życia zaburzenia erekcji i nietrzymanie moczu.
Tymczasem nowa terapia powoduje jedynie krótkotrwałe problemy, które mijają po trzech miesiącach. Wśród pacjentów leczonych nowatorską metodą zaledwie 6 proc. mężczyzn wymagała bardziej radykalnych terapii, podczas gdy w grupie kontrolnej pozostającej w programie aktywnej obserwacji aż 30 proc. pacjentów.
Szacuje się, że ryzyko wzrostu nowotworu po terapii światłem jest trzykrotnie niższe, a ponadto leczenie to wydłuża dwukrotnie czas do progresji z 14 do 28 miesięcy.
Więcej: www.bbc.com
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych