Morskie bakterie mogą być przełomem w leczeniu raka prostaty

ZDROWIE

Autor: bbc.com/Rynek Seniora   21 grudnia 2016 13:15


Morskie bakterie mogą być przełomem w leczeniu raka prostaty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lek wykorzystujący bakterie z oceanicznego dna spowodował całkowitą remisję raka prostaty u połowy pacjentów - informuje Lancet Oncology.

Nowa metoda leczenia polega na wstrzykiwaniu do krwiobiegu leku wrażliwego na światło i aktywowaniu go przy pomocy światła doprowadzanego do guza cienkim kablem światłowodowym. Zdrowa tkanka pozostaje nie uszkodzona.

Wyniki badania opublikowane na łamach Lancet Oncology są co najmniej optymistyczne - 49 proc. pacjentów z rakiem prostaty niskiego ryzyka wykazywało całkowitą remisję w porównaniu z 13,5 proc. pacjentów z grupy kontrolnej, którzy nie byli leczeni. To olbrzymi krok naprzód w terapii raka prostaty, którego metody leczenia od kilkudziesięciu lat pozostają w tyle za terapią innych nowotworów litych, na przykład raka piersi.

Lek wykorzystany w nowej terapii (nazwanej WST11) produkowany jest z bakterii z dna oceanu. Żyjąc w warunkach prawie całkowitej ciemności drobnoustroje te musiały wykształcić niezwykle wydajne mechanizmy zamiany światła w energię. I ta właśnie cecha została wykorzystana przy opracowywaniu WST11 - czynnika, który uwalnia wolne rodniki i powoduje śmierć najbliższych komórek pod wpływem światła lasera.

Guz jest lokalizowany za pomocą rezonansu magnetycznego; lek zostaje precyzyjnie podany do guza, po czym następuje jego aktywacja światłem lasera.

Zwykle pacjenci z rakiem prostaty niskiego ryzyka biorą udział w programie aktywnej obserwacji, w trakcie której choroba jest ściśle monitorowana, by maksymalnie opóźnić inwazyjne leczenie mające poważne skutki uboczne - trwające do końca życia zaburzenia erekcji i nietrzymanie moczu.

Tymczasem nowa terapia powoduje jedynie krótkotrwałe problemy, które mijają po trzech miesiącach. Wśród pacjentów leczonych nowatorską metodą zaledwie 6 proc. mężczyzn wymagała bardziej radykalnych terapii, podczas gdy w grupie kontrolnej pozostającej w programie aktywnej obserwacji aż 30 proc. pacjentów.

Szacuje się, że ryzyko wzrostu nowotworu po terapii światłem jest trzykrotnie niższe, a ponadto leczenie to wydłuża dwukrotnie czas do progresji z 14 do 28 miesięcy.

Więcej: www.bbc.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR