MSWiA: w mrozy zwróćmy uwagę na osoby i bezdomne i starsze

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 lutego 2018 10:02


MSWiA: w mrozy zwróćmy uwagę na osoby i bezdomne i starsze Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czasie utrzymujących się w Polsce mrozów zwracajmy uwagę na osoby bezdomne i starsze, a niepokojące sygnały przekazujmy do służb - zaapelowało we wtorek (27 lutego) MSWiA. W ciągu ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło 5 osób; od początku roku - 36.

Od kilku dni w Polsce utrzymuje się silny mróz, w niektórych miejscach temperatura spadła poniżej -20 stopni Celsjusza. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej niemal dla całego kraju wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia, co oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

"Zwracajmy uwagę na osoby bezdomne i starsze, a niepokojące sygnały przekazujmy do służb. Niezależnie od tego policjanci patrolują miejsca, gdzie przebywają bezdomni m.in. kanały ciepłownicze i ogródki działkowe. Zwracajmy uwagę na osoby, którym grozi wychłodzenie" - zaapelowało MSWiA. W przypadkach gdy zauważymy osobę zagrożoną hipotermią bez wahania można dzwonić na numery alarmowe np. 112.

Resort zwraca też uwagę na zagrożenie związane z zatruciem czadem. "Na skutek zatrucia od początku roku zmarło 25 osób. Tlenek węgla potocznie nazywany czadem jest bezwonny i bezbarwny, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu" - zaznaczono. Od początku tego roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 1575 zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało prawie tysiąc osób.

PSP przestrzega, że pod żadnym pozorem nie należy zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych. "W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla" - wyjaśniono.

Ministerstwo ostrzega również przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne. "Niskie temperatury sprawiły, że jeziora i rzeki skuł lód. Z zamarzniętych tafli korzystają wędkarze. Kiedy zauważymy kogoś, pod kim załamał się lód, w pierwszej kolejności należy wezwać służby ratunkowe. Decydując się pomóc takiej osoby, przede wszystkim powinniśmy nie narażać siebie na niebezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, że bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci skafandra w zimnej wodzie można przebywać bardzo krótko" - instruuje MSWiA. Zwróciło uwagę, że dla amatorów łyżwiarstwa najbezpieczniejsze są sztuczne lodowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR