MZ: będą zmiany dot. skierowań na rehabilitację okulistyczną

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 kwietnia 2018 10:06


MZ: będą zmiany dot. skierowań na rehabilitację okulistyczną Fot. Fotolia

W Ministerstwie Zdrowia trwają analizy dot. rozszerzenia katalogu osób mogących wystawiać skierowania na rehabilitację osób z dysfunkcją wzroku - poinformował w środę (12 kwietnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyraził nadzieję, że uda się szybko zaproponować rozwiązanie.

Komentując pomysł zniesienia skierowań do okulisty, szef MZ ocenił, że nie ma przekonania czy przełożyłoby się to na krótszy czas oczekiwania na wizytę.

Szumowski uczestniczył w Warszawie w spotkaniu ze specjalistami w dziedzinach okulistyki oraz rehabilitacji wzroku m.in. z Polskiego Związku Niewidomych nt. problemów pacjentów w dostępie do usług medycznych. Odnosząc się do przedstawionych postulatów, minister zadeklarował, że "ma nadzieję, że część z nich uda się w miarę sprawnie wdrożyć".

- Co do skierowań na rehabilitację chciałbym, żeby to się w miarę szybko zmieniło, żeby nie tylko okuliści czy lekarze rehabilitacji wydawali te skierowania, ale by były powszechnie wydawane np. przez optometrów, jak i być może przez lekarzy POZ; analizujemy to w ministerstwie - powiedział szef MZ. - Mam nadzieję, że szybko uda się zaproponować rozwiązanie i dostęp do rehabilitacji okulistycznej (…) będzie większy - dodał.

Obecnie skierowanie na rehabilitację osób z dysfunkcją wzroku kieruje neurolog, okulista i lekarz rehabilitacji. Eksperci z PZN podnoszą, że na wizytę do tych specjalistów czeka się długo, a także, że "prawie nie zdarza się", by lekarz rehabilitacji kierował pacjenta na taką rehabilitację.

Dyrektor Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN Teresa Kłys podkreślała w środę, że rehabilitacja osób z dysfunkcją wzroku jest bardzo ważna. - Rehabilitacja pomaga ludziom w osiąganiu samodzielności i poprawie jakości życia. Jej zakres zależy m.in. od potrzeb i wieku pacjenta - wskazała. Skutki braku widzenia, jak zaznaczyła, są rozmaite. Pacjenci skarżą się na lęk przed wychodzeniem z domu, urazy, brak możliwość czytania i pisania, pogarszającą się sytuację materialną, ograniczanie aktywności zawodowej. - Najważniejszy kłopot, od którego zwykle zaczynamy rehabilitację, to problemy psychiczne, depresja, niekiedy myśli samobójcze - zaznaczyła.

Szumowski komentując w trakcie spotkania postulat zniesienia obowiązku uzyskania skierowania do lekarza okulisty - by skrócić czas oczekiwania na wizytę - wskazał, że nie wie czy cel ten zostałby osiągnięty. - Celem - państwa i moim - jest zwiększenie dostępności do specjalisty. Czy zniesienie skierowań jest tą drogą? Nie jestem tego pewien. To wymaga analiz bo paradoksalnie może doprowadzić do zalewu osób, które tak naprawdę nie potrzebują tej wizyty, co w efekcie wydłuży czas oczekiwania - powiedział.

Minister podkreślał, że skracanie kolejek do specjalistów jest jednym z najważniejszych działań systemowych. Drogą do tego jest m.in. zwiększenie wycen wizyty w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) i "to na pewno się zadzieje". - W tej chwili mamy sytuację w której lekarze specjaliści niestety troszkę przesunęli swoją działalność na sektor prywatny. Ani ganiąc, ani winiąc nikogo, wynika to po prostu z niedoszacowania wizyt ambulatoryjnych - wskazał.

Polski Związek Niewidomych proponuje ponadto zmianę kryteriów konkursowych oceny ofert w sprawie zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w tym rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku. W ocenie PZN, obecne kryteria dyskwalifikują podmioty świadczące pomoc dorosłym osobom z problemami wzroku.

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR