MZ: geriatrii nie należy utożsamiać z leczeniem szpitalnym

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 lipca 2017 11:19


MZ: geriatrii nie należy utożsamiać z leczeniem szpitalnym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Geriatria powinna mieć przede wszystkim charakter konsultacyjny; geriatra powinien być dostępny jako konsultant dla każdego lekarza - powiedział w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Gryza. Zaznaczył, że kluczowe jest wykształcenie odpowiedniej liczby geriatrów.

W piątek (7 lipca) posłanki PO Mirosława Nykiel i Ewa Kołodziej pytały resort zdrowia o funkcjonowanie oddziałów geriatrycznych po wprowadzeniu sieci szpitali.

- Ustawa o tzw. sieci szpitali spowoduje, że w naszym kraju będziemy mieć tylko jeden szpital geriatryczny - w Katowicach - powiedziała posłanka Nykiel. Mówiła, że w Polsce na 10 tys. mieszkańców przypada 0,2 łóżka geriatrycznego, a średnia UE to 2 łóżka.

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza przypomniał, że świadczenia w profilu geriatrii mogą być realizowane m.in. w szpitalach III stopnia oraz w placówkach ogólnopolskich. - Dotyczy to 18 szpitali, które dotychczas realizowały świadczenia w tym profilu - poinformował.

Ponadto szpitale zakwalifikowane do I lub II stopnia będą mogły w całości rozliczać profil geriatrii, jeśli wykonywały takie świadczenia przez ostatnie dwa lata. Takich placówek jest 28.

- Pacjentem w podeszłym wieku należy starać się należycie zaopiekować przede wszystkim w jego środowisku życia. Pobyt pacjenta w podeszłym wieku w szpitalu należy ograniczyć do niezbędnego minimum - podkreślił Gryza.

- Leczenia ludzi starszych nie należy utożsamiać z leczeniem szpitalnym. Geriatria powinna mieć przede wszystkim charakter konsultacyjny. Lekarz geriatra powinien być dostępny jako konsultant dla każdego lekarza w szpitalu, a także w lecznictwie otwartym. Rola oddziałów geriatrycznych powinna pełnić rolę przede wszystkim naukowo-dydaktyczną. Dlatego należy kształcić lekarzy geriatrów i rozwijać geriatrię w ośrodkach dydaktycznych - powiedział.

- Kluczową kwestią dla rozwoju opieki geriatrycznej w Polsce jest wykształcenie odpowiedniej liczby specjalistów w tej dziedzinie medycyny, w związku z tym właściwym kierunkiem powinno być rozwijanie oddziałów geriatrycznych przede wszystkim w oddziałach powiązanych z uczelniami medycznymi - podkreślił Gryza.

W tej chwili w Polsce jest ponad 390 lekarzy geriatrów.

- W dłuższej perspektywie należy dążyć do stworzenia warunków, w których na wszystkich oddziałach, na których hospitalizowane są osoby w wieku podeszłym, istnieć będzie możliwość konsultacji z lekarzem specjalistą w dziedzinie geriatrii - dodał.

Zaznaczył, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, placówka udzielająca świadczeń w trybie hospitalizacji jest zobowiązana do opracowania i wdrożenia procedury oceny geriatrycznej pacjenta (wyjątkiem są oddziały pediatryczne, neonatologiczne i położniczo-ginekologiczne).

Przypomniał, że placówki, które nie zakwalifikowały się do sieci, będą mogły przystąpić do konkursów - tak, jak to było dotychczas.

- Postępowania konkursowe na świadczenia z profilu geriatria ogłoszą wg planów trzy oddziały wojewódzkie; dotyczy to przede wszystkim oddziału mazowieckiego dla zakresu ok. czterech, pięciu podmiotów, opolskiego dla zakresu jednego i pomorskiego dla jednego podmiotu - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR