MZ: jedynie 332 geriatrów wykonuje zawód, kolejnych 169 się szkoli
Autor: PAP/Rynek Seniora   27 maja 2015 10:43

W Polsce jest mniej niż 332 lekarzy geriatrów wykonujących zawód, kolejnych 169 się szkoli; pielęgniarek geriatrycznych mamy mniej niż 500, a kolejne ok. 500 jest w trakcie szkolenia - wynika z danych resortu zdrowia przekazanych we wtorek (26 maja) posłom.

Informację na temat stanu opieki nad pacjentami z wielkimi zespołami geriatrycznymi przedstawił posłom sejmowej Komisji Polityki Senioralnej wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

W informacji przygotowanej dla posłów wskazano, że specjalizacja w dziedzinie geriatrii znalazła się na liście priorytetowych, co ma zwiększyć zainteresowanie nią. Umieszczenie na liście specjalizacji priorytetowych daje możliwość ustalenia wyższego zasadniczego miesięcznego wynagrodzenia lekarza rezydenta.

Do szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie geriatrii, według MZ, uprawnione są obecnie 34 jednostki, dysponujące łącznie 226 miejscami w tej dziedzinie.

Z informacji MZ wynika, że liczba lekarzy posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie geriatrii w Polsce wynosi 343, w tym 332 wykonujących zawód (według danych Centralnego Rejestru Lekarzy i Lekarzy Dentystów RP, prowadzonego przez Naczelną Radę Lekarską, stan na koniec kwietnia br.) W trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie geriatrii jest 169 lekarzy (wg danych Medycznego Kształcenia Podyplomowego, stan na koniec marca br.).

Jak przekazano posłom, w postępowaniu kwalifikacyjnym w marcu 2015 r. minister zdrowia przyznał 22 rezydentury w dziedzinie geriatrii, na łączną liczbę 1612 rezydentur przyznanych we wszystkich dziedzinach, co według MZ pokryło w 100 proc. zapotrzebowania na rezydentury w tej dziedzinie zgłoszone przez wojewodów.

Resort planuje w postępowaniu kwalifikacyjnym w październiku przyznanie 4915 rezydentur; w dziedzinie geriatrii - zgodnie z zapotrzebowaniem sygnalizowanym przez wojewodów.

Z danych przekazanych we wtorek posłom wynika, że w Polsce liczba pielęgniarek z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego wynosi 465 (stan z końca 2014 r.) W trakcie szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie jest 538 pielęgniarek (stan z kwietnia br.) .

Ministerstwo podało także m.in., że od 2012 r. prowadzony jest projekt "wsparcia systemu kształcenia ustawicznego personelu medycznego w zakresie opieki geriatrycznej". Jego celem jest poprawa opieki nad osobami w wieku podeszłym poprzez podniesienie kompetencji kadr medycznych. Szkolenie jest skierowane dla lekarzy POZ (w wymiarze 21 godzin) oraz dla pielęgniarek POZ, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych i terapeutów środowiskowych (40 godzin).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.