MZ: kończymy prace nad projektem ustawy likwidującej NFZ

ZDROWIE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   03 listopada 2016 10:22


MZ: kończymy prace nad projektem ustawy likwidującej NFZ Ministerstwo Zdrowia informuje, że 1 stycznia 2018 r. nastąpi likwidacja NFZ. Fot. Archiwum

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia zostanie zlikwidowany 1 stycznia 2018 r. - po wprowadzeniu zakazu komercjalizacji publicznych szpitali, utworzeniu sieci szpitali i wprowadzeniu nowych zasad ich finansowania. Aktualnie resort zdrowia przygotowuje projekt ustawy likwidującej NFZ. Zostanie on przekazany do konsultacji publicznych w ciągu kilku tygodni.

"Minister zdrowia, planując harmonogram zmian w systemie opieki zdrowotnej, celowo rozdziela poszczególne etapy reformy. Pozwoli to na sprawne przejście z jednego systemu do drugiego, bez zbędnych obciążeń dla pacjentów i innych uczestników systemu" - pisze w komunikacie resort zdrowia.

Ministerstwo tłumaczy, że zakładaną zmianę w systemie ochrony zdrowia w Polsce realizuje w kilku etapach.

"W pierwszej kolejności rząd Prawa i Sprawiedliwości odszedł od złej praktyki ukierunkowania na komercjalizację i prywatyzację szpitali publicznych oraz utworzył możliwość powoływania nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Przepisy zmieniające ustawę o działalności leczniczej weszły w życie w lipcu tego roku" - przypomina MZ.

Resort zapowiada, że kolejną ze zmian - wprowadzenie sieci szpitali - zaplanował na 1 lipca 2017 r. Jak czytamy w informacji, "projekt ustawy jest po konsultacjach publicznych i trafi niebawem pod obrady Rady Ministrów".

MZ informuje ponadto, że w Sejmie toczą się prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach, która gwarantuje każdej osobie, która skorzysta ze świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, że nie poniesie kosztów udzielonego jej świadczenia - nawet jeśli wystąpią trudności z potwierdzeniem jej ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak pisze resort, "dzięki temu poprawi się dostępność świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej", ponadto zmiana "wyeliminuje sytuacje, gdy pacjent nie skorzystał ze świadczeń z obawy przed poniesieniem kosztów".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR