MZ: nie da się szybko nasycić systemu geriatrami - położymy nacisk na lekarzy POZ
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia   01 lutego 2016 12:37

Resort zdrowia zapowiada, że Narodowy Program Zdrowia (NPZ), powstający na podstawie obowiązującej ustawy o zdrowiu publicznym, będzie wkrótce realizowany. Ministerstwo deklaruje również prace nad bilansem 60-latka, rozwojem Instytutu Geriatrii oraz ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ).

28 stycznia 2016 r. odbyło się V posiedzenie Komisji Polityki Senioralnej. Dyskusja dotyczyła m.in. realizacji ustawy o zdrowiu publicznym. Istotną częścią debaty stał się projekt bezpłatnych leków 75+, a w szczególności tegorocznych nakładów na ów program.

Informacje Ministerstwa Zdrowia nt. realizacji ustawy o zdrowiu publicznym, w szczególności w zakresie wykonywania zadań dotyczących profilaktyki chorób, edukacji zdrowotnej oraz promocji zdrowia i zdrowego starzenia się przedstawił Jarosław Pinkas, sekretarz stanu resortu. 

- Jesteśmy w trakcie procedowania implikacji wynikających z ustawy o zdrowiu publicznym - przede wszystkim realizacji Narodowego Programu Zdrowia (NPZ). Wszystko to, co robimy w resorcie zdrowia, jest tak naprawdę nakierowane na zdrową starość - mówił podczas posiedzenia wiceminister Pinkas.

- Do już istniejących pięciu celów NPZ dołożyliśmy szósty - zdrowie prokreacyjne. Mimo to żaden wcześniejszy zapis nie został wyłączony. Właściwie wszystkie cele operacyjne służą seniorom, gdyż przebywanie z wnukami służy zdrowiu osób w podeszłym wieku - precyzował wiceminister.

Powstanie Rada ds. Zdrowia Publicznego
Jarosław Pinkas poinformował ponadto, że zostanie wdrożony nowy Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, który będzie oparty na zupełnie innych zasadach niż do tej pory.

- Będzie psychiatria środowiskowa, opieka skoordynowana, całoroczna, pozaszpitalna. To zupełnie nowy projekt, o który walczyli od wielu lat psychiatrzy. Obecnie trwają w tym zakresie prace legislacyjne - mówił wiceminister.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni resort planuje powołanie Rady do Spraw Zdrowia Publicznego, która ma pełnić funkcję opiniodawczo-doradczą ministra zdrowia i stanowić forum współdziałania w zakresie zdrowia publicznego.

- To, że rada jeszcze nie działa, jest po części wynikiem tego, że komisja wspólna rządu i samorządu nie była w stanie wydelegować do niej odpowiednich osób zapisanych w ustawie. Także różne ciała społeczne zalegały z tą informacją. Jednak w tej chwili już chyba tylko dwie organizacje nie wysłały nam swoich przedstawicieli, więc rada za chwilę powstanie - być może powołamy ją z pominięciem tych delegatów - tłumaczył wiceminister Pinkas. 

Bilans 60-latka i transfer wiedzy
Wiceminister poinformował także o szeregu innych działań z zakresu polityki senioralnej.

- Chcemy opracować bilans 60-latka (jego wprowadzenie przewiduje Narodowy Program Zdrowia - red.), cały czas będziemy też wspierać rozwój Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji - zapowiedział.

W dyskusji Jarosław Pinkas podkreślał, że w ciągu kilku lat nie da się „nasycić” systemu ochrony zdrowia geriatrami na tyle, by stali się oni ogólnodostępni dla seniorów. Według wiceministra główny nacisk należy położyć na lekarzy POZ i transfer wiedzy na linii geriatra - lekarz rodzinny w obszarze leczenia osób starszych. Wiceminister poinformował również o pracach nad nową ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.