MZ: nie wszędzie udało się znaleźć usługodawców w zakresie telekonsultacji geriatrycznych
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   28 kwietnia 2016 12:16

Resort pracy widzi potrzebę rozwijania teleopieki, gdyż jest to niezbędny element m.in. wsparcia opiekunów nieformalnych. Natomiast Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że kontrakty z NFZ na usługę telekonsyliów geriatrycznych i kardiologicznych podpisało w skali kraju kilkadziesiąt podmiotów. Nie we wszystkich regionach to się udało.

Tematem przewodnim środowego (27 kwietnia) posiedzenia Komisji Polityki Senioralnej były technologie telemedyczne i teleopieka jako narzędzia zwiększania efektywności oraz optymalizacji kosztów diagnostyki, terapii i rehabilitacji osób starszych i niesamodzielnych. Rozmawiano również o telemedycynie i teleopiece w kontekście uregulowań prawnych.

Telemedycyna na razie w mikroskali
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Gryza odniósł się do zasięgu telekonsultacji finansowanych przez NFZ. Przyznał, że nie wszędzie udało się znaleźć usługodawców w zakresie telekonsyliów geriatrycznych i kardiologicznych.

- W mazowieckim oddziale NFZ na telekonsultację geriatryczną nie udało się znaleźć oferentów pomimo ogłoszenia konkursu dwa razy. W przypadku telekonsyliów kardiologicznych takich usługodawców znaleziono. Konkursy trwają do 30 czerwca 2016 r. - poinformował Piotr Gryza. Podkreślił, że program należy traktować jako pilotaż.

Czytaj też: Telekonsultacje geriatryczne już działają, ale z problemami

- Strategiczne wnioski będziemy wyciągać za pół roku - zapowiedział przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia.

Zaznaczył, że telekonsultacje zakontraktowane przez NFZ są bezpłatne, ale staną się powszechne dopiero wówczas, gdy każdy lekarz POZ będzie z nich korzystał. - Na razie funkcjonują w mikroskali, ponieważ weszło w to może kilkadziesiąt podmiotów w skali kraju - sprecyzował.

Piotr Gryza przypomniał, że w ustawie z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw zostały dokonane bardzo istotne modyfikacje, które umożliwiają wykonywanie świadczeń medycznych poprzez „drogę telemedyczną”.

- Został zniesiony wymóg osobistego badania pacjenta przez lekarza, co było podstawowym warunkiem, żeby takie świadczenie telemedyczne mogło zostać zrealizowane. Zmieniono definicję miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych, wskazując również funkcjonalną możliwość wykonywania świadczenia poza podmiotem leczniczym - tłumaczył.

Fundament prawny już jest
Agnieszka Kister, dyrektor Departamentu Infrastruktury i e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia, odnosząc się do kwestii uwarunkowań prawnych w obszarze telemedycyny i teleopieki, zwróciła uwagę, że zapisy umożliwiające pośrednictwo tego typu systemów pojawiły się we wszystkich tzw. ustawach zawodowych.

- Zapisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawy o izbach aptekarskich w odniesieniu do zawodu farmaceuty oraz ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej mówią wprost, że wykonywanie tych zawodów może również odbywać się za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności - zauważyła dyrektor.

Dodała, że w ustawie o działalności leczniczej doprecyzowano, iż wykonywanie owej działalności również może następować za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

- Jednak chyba najistotniejszą kwestią jest to, że w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty zawarto zapis, iż lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim osobistym jej zbadaniu lub zbadaniu jej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności - podkreśliła Agnieszka Kister. - Nie ma więc wymogu osobistego kontaktu lekarza i pacjenta - tłumaczyła.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.