MZ: nowe narzędzie uporządkuje inwestycje m.in. w opiece długoterminowej

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 czerwca 2016 09:33


MZ: nowe narzędzie uporządkuje inwestycje m.in. w opiece długoterminowej Nowe narzędzie ma w zamyśle MZ pozwolić na przygotowanie i realizację bardziej racjonalnych i uzasadnionych inwestycji. Fot. archiwum

Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia (IOWISZ) zracjonalizuje wydawanie publicznych pieniędzy. - IOWISZ nie tylko zapewnia realizację postulatów Komisji Europejskiej ale także wpisuje się w politykę zdrowotną ministerstwa dot. m.in. opieki długoterminowej, środowiskowej i paliatywnej - wskazuje wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

IOWISZ wprowadzić ma nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, której projekt przygotował resort zdrowia.

Nowe narzędzie ma w zamyśle MZ pozwolić na przygotowanie i realizację bardziej racjonalnych i uzasadnionych inwestycji, co w dalszej perspektywie ma przełożyć się na poprawę jakości systemu ochrony zdrowia.

Celem regulacji jest, jak wyjaśnił Łanda, zapewnienie przejrzystego procesu wydawania opinii o celowości inwestycji, które będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce. Pozytywna opinia będzie warunkiem formalnym uzyskania dofinansowania.

Nowe mechanizmy mają istotne znaczenie w kontekście 12 mld zł środków unijnych przewidzianych w perspektywie do 2020 r.

- Minister Konstanty Radziwiłł chce, by IOWISZ był dedykowany nie tylko środkom unijnym, ale również krajowym - wszystkim inwestycjom w infrastrukturę w ochronie zdrowia - powiedział Łanda.

Przypomniał, że narzędzi zapewniających przejrzystość i racjonalność w wydawaniu unijnych funduszy, zażądała Komisja Europejska.

Jak ocenił, system umożliwi realne wykorzystanie m.in. map potrzeb zdrowotnych oraz priorytetów dla regionalnej polityki zdrowotnej.

Jak dodał, IOWISZ dzięki promowaniu określonych kryteriów wpisuje się także w politykę rozwoju państwa. Pomysły będą bowiem oceniane np. pod względem implementacji polskiej myśli technicznej w regionach i pobudzania prac badawczo-rozwojowych.

- Dla niektórych IOWISZ zadziała jak bariera wejścia - jeśli pomysł na inwestycję nie będzie miał nawet minimalnej liczby punktów, to nie będzie można nadać mu biegu, nawet go złożyć - powiedział Łanda.

Podkreślił jednocześnie, że IOWISZ - którego zasady będą dostępne na stronach resortu - może zmobilizować i zachęcić do podejmowania wysiłków te osoby, które dotychczas wątpiły w powodzenie; dzięki systemowi mogą odkryć, że ich pomysł jest dobrze oceniany.

Podstawą będzie ocena dokonywana w oparciu o formularz IOWISZ. Ma on zawierać kilkadziesiąt pytań odpowiadających różnorodnym priorytetom. Odpowiedzi będą oceniane w skali od 1 do 10; poszczególnym pytaniom zostanie nadana odpowiednia waga.

Ocena wniosków ma być dokonywana kaskadowo. Na wstępie sam wnioskodawca będzie musiał ocenić, jak jego pomysł realizuje poszczególne priorytety. Potem zapozna się z nim m.in. wojewódzki odział NFZ.

Na realizację, jak zapewnia Łanda, szanse mają nie tylko duże projekty dotyczące odnowienia infrastruktury, ale także mniejsze, ale ciekawe i znaczące, np. kładące nacisk na opiekę środowiskową.

Projekt ustawy wprowadzającej system IOWISZ jest już po Stałym Komitecie Rady Ministrów.

Wiceminister uważa, że sierpniowy termin wejścia w życie ustawy na chwilę obecną nie jest zagrożony.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.