MZ o milionach na program zwalczania nowotworów
Autor: PAP/Rynek Seniora   08 października 2015 13:20

W 2014 r. na realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych przeznaczono 250 mln zł, tyle co rok wcześniej. Na profilaktykę chorób nowotworowych NFZ wydał: na realizację programów profilaktycznych wykrywania raka piersi 98,3 mln zł, a na badania profilaktyczne raka szyjki macicy 28,5 mln zł. Oba typy raka dotykają najczęściej kobiety po 50 roku życia.

Ponad 56 mln zł ze środków resortu zdrowia wydano na działania profilaktyczne chorób nowotworowych - poinformowała w Sejmie wiceminister zdrowia Anna Łukasik, która przedstawiała w czwartek (8 października) sprawozdanie z realizacji programu w 2014 r.

Łukasik powiedziała, że w 2014 r. odsetek osób korzystających z zaproszenia na badania cytologiczne w ramach programów profilaktycznych wyniósł ponad 44 proc. (tak samo jak w 2013 r.) oraz na badania mammograficzne 47 proc. (w 2013 r. - tyle samo). Wiceminister porównywała te dane do danych z 2006 r., gdy program zaczynał działać - wówczas na cytologię zgłosiło się 12 proc, a na mammografię - 23 proc. kobiet.

Rak piersi stanowi pierwsze miejsce w strukturze zarejestrowanych nowotworów kobiet i jest często przyczyną ich zgonów (13,3 proc. śmierci z powodu raka u kobiet). Rak szyjki macicy powoduje śmierć 4 proc. populacji pacjentek, u których zdiagnozowano ten typ nowotworu. Oba typy raka - jak wynika ze sprawozdania - dotykają najczęściej kobiety po 50 roku życia.

Ze środków przeznaczonych na program w 2014 r. pozyskano m.in. 7 rezonansów magnetycznych i 27 tomografów komputerowych.

Łukasik poinformowała, że obecny program nowotworowy kończy się 31 grudnia tego roku. W resorcie zdrowia trwają pracę nad nowym programem, który będzie jego kontynuacją na lata 2016-2024. Dodała, że w najbliższych dniach projekt programu będzie kierowany na komitet stały Rady Ministrów.

Wiceminister wyliczała, na czym będzie się koncentrował nowy program - nadal jest w nim położony nacisk na promocje zdrowia i profilaktykę. Prowadzone więc będą m.in. działania na rzecz zdrowego odżywiania, przeciwdziałania paleniu i piciu alkoholu, promocję karmienia piersią. W ramach programu prowadzone będą badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka szyjki macicy, jelita grubego, piersi czy raka płuc. Planowana jest również wymiana sprzętu diagnostycznego i endoprotez onkologicznych dla dzieci.

Poinformowała, że w budżecie państwa na 2016 r. są zaplanowane środki w wysokości 250 mln zł na realizacje programu zwalczania chorób nowotworowych. Jak mówiła, miernikiem efektywności programu będzie wzrost liczby pacjentów, który przeżyli co najmniej 5 lat po wykryciu nowotwora i zwiększenie osób korzystających z badań przesiewowych.

Założeniem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych jest osiągnięcie średnich europejskich wskaźników w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów. Mają temu służyć m.in. badania przesiewowe, szkolenia dla lekarzy i system monitorowania skuteczności zwalczania nowotworów. Program realizowany jest od 2006 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR