MZ: od 20 do 30 proc. Polaków uskarża się na problemy psychiczne
Autor: PAP/Rynek Seniora   06 marca 2015 09:29

Prawie 200 tys. Polaków w 2013 r. przebywało w szpitalach psychiatrycznych, a średni czas hospitalizacji to ponad 30 dni - wynika z informacji Ministerstwa Zdrowia. Na różne problemy z zakresu zdrowia psychicznego uskarża się od 20 proc. do 30 proc. Polaków.

W czwartek (5 marca) wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przedstawił w Sejmie informację o realizacji działań wynikających z Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego za lata 2012 i 2013.

Corocznie w ramach ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej w Polsce leczy się 1,5 mln osób. Wśród zaburzeń psychicznych najczęstsze były zaburzenia niepsychotyczne. Najwięcej osób korzystało ze świadczeń ambulatoryjnych w województwie mazowieckim i wielkopolskim, najmniej natomiast w województwie opolskim oraz lubuskim.

Od 20 proc. do 30 proc. Polaków uskarża się na różne problemy z zakresu zdrowia psychicznego, m.in. obniżenie nastroju i aktywności, przewlekły lęk i drażliwość. Kilkanaście procent Polaków ujawnia lęki napadowe, lęki społeczne i napady złości.

W szpitalach psychiatrycznych w 2013 r. przebywało 195,5 tys. pacjentów, o 1,6 tys. osób mniej niż w 2012 r. Średni pobyt chorego w szpitalu psychiatrycznym wyniósł 30,3 dnia i był o 2 dni dłuższy niż średni pobyt pacjentów na oddziałach psychiatrycznych w szpitalach ogólnych.

Koordynatorem Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego jest minister zdrowia. Założenia programu są realizowane także przez innych ministrów. W realizację programu zaangażowany jest również Narodowy Fundusz Zdrowia.

Program realizowany jest także przez jednostki samorządu terytorialnego. W 2013 r. wszystkie województwa, 81 proc. powiatów, 92 proc. miast na prawach powiatu oraz 58 proc. gmin podejmowało różne inicjatywy na rzecz poprawy zdrowia osób z zaburzeniami psychicznymi.

Program został zaplanowany na lata 2011-2015. Jego główne założenia to promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym. Chodzi także o zapewnienie osobom z takimi zaburzeniami dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz innych form wsparcia i pomocy, które umożliwią im życie w rodzinie i społeczeństwie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.