MZ: osoba z podejrzeniem udaru mózgu powinna trafić do specjalistycznej placówki

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   31 października 2016 15:26


MZ: osoba z podejrzeniem udaru mózgu powinna trafić do specjalistycznej placówki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Osoba z podejrzeniem udaru mózgu powinna być transportowana bezpośrednio do szpitala z oddziałem neurologicznym, który zajmuje się leczeniem takich pacjentów - wskazuje resort zdrowia. Z danych NIK wynika, że co trzeci taki pacjent trafia do szpitali bez oddziałów udarowych.

W niedawnym raporcie Najwyższa Izba Kontroli informowała, że znaczna część pacjentów z podejrzeniem udaru mózgu trafia do szpitali bez oddziałów udarowych, mimo że w Polsce istnieje rozbudowana sieć placówek z dobrze przygotowanymi oddziałami lub pododdziałami udarowymi. Jednocześnie Izba oceniała, że leczenie w specjalistycznej placówce nawet czterokrotnie zwiększa szanse pacjenta na przeżycie udaru i normalne funkcjonowanie.

Resort zdrowia, poproszony o komentarz do tego raportu, przywołuje dane, z których wynika, że w Polsce funkcjonują 163 szpitalne oddziały udarowe, które są wyspecjalizowane w udzielaniu świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego. "W związku z powyższym nie ma żadnych przeszkód, aby osoba z udarem trafiła bezpośrednio z zespołu ratownictwa medycznego do właściwego szpitala" - ocenia resort.

MZ podkreśla, że "osoba z podejrzeniem udaru mózgu powinna być transportowana bezpośrednio do szpitala, w którym znajduje się oddział neurologiczny, który zajmuje się leczeniem i diagnostyką pacjentów z tego typu schorzeniem".

Ministerstwo zaznacza jednocześnie, że gdyby z różnych powodów tak się nie stało (np. pacjent musiał być zabezpieczony do dalszego transportu w najbliższym szpitalu), wówczas w razie konieczności szpital zobowiązany jest zapewnić niezwłoczny transport sanitarny pacjenta po urazie lub w stanie nagłego zagrożenia zdrowia do najbliższej placówki udzielającej świadczeń zdrowotnych w odpowiednim zakresie.

Jednocześnie MZ dodaje, że obecne przepisy "w sposób ogólny opisują postępowanie z pacjentem w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, natomiast każda sytuacja, w której zachodzi podejrzenie niestosowania się zespołów ratownictwa medycznego do opisanych zasad, wymaga indywidualnego rozpatrzenia".

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2014 r., udar mózgu na przestrzeni lat 2000-2012 stanowił na świecie drugą, po chorobach serca, przyczynę zgonów osób dorosłych.

Polska jest drugim, po Rosji, krajem w Europie o największym odsetku zgonów spowodowanych udarami mózgu. Odsetek ten jest u nas ponad dwukrotnie wyższy niż we Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. I choć w Polsce w ostatnich latach liczba zarejestrowanych przypadków udaru, będącego jednym z najcięższych powikłań choroby nadciśnieniowej, zmniejszyła się z 94,9 tys. w 2009 r. do 89,9 tys. w 2014 r. to ciągle pozostajemy w tyle za rozwiniętymi krajami europejskimi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR