MZ: pacjenci mogą leżeć na korytarzach tylko w sytuacjach nadzwyczajnych

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 listopada 2015 14:41


MZ: pacjenci mogą leżeć na korytarzach tylko w sytuacjach nadzwyczajnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Korzystanie z dostawek powinno być rozwiązaniem awaryjnym w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia chorego - podkreśla resort zdrowia i dodaje, że łóżka na korytarzach naruszają prawo pacjenta do intymności i zwiększają zagrożenie epidemiologiczne.

Na sytuację chorych leżących na korytarzach uwagę resortu zwróciła rzeczniczka praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska. W piśmie kierowanym do Ministra Zdrowia przypomniała, że zgodnie z obowiązującymi przepisami sale, w których leżą pacjenci, nie mogą być przechodnie, a łóżka powinny być ustawione w ten sposób, by był do nich możliwy dostęp z trzech stron (w tym z dwóch dłuższych).

Zdaniem Rzeczniczki tzw. dostawki, czyli łóżka dla pacjentów ustawione na korytarzach oddziałów szpitalnych należy rozpatrywać w kontekście prawa pacjenta do poszanowania intymności i godności. - Z pełnym przekonaniem należy bowiem zaznaczyć, że stosowanie procedur medycznych u pacjenta umieszczonego na korytarzu - na którym przebywają inni pacjenci bądź osoby postronne (personel nieuczestniczący w leczeniu pacjenta, rodziny innych pacjentów) - jakkolwiek dla dobra pacjenta, może wywołać u niego uzasadniony dyskomfort psychiczny - przekonuje Kozłowska.

Jednocześnie przyznaje, że w sytuacjach nagłych może się zdarzyć, że zabraknie miejsc dla pacjentów na oddziałach i wówczas będą oni umieszczani na "dostawkach". Szpital nie może odmówić choremu pomocy w sytuacji zagrożenia jego życia lub zdrowia, nawet jeśli nie ma wolnych miejsc na oddziale.

Kozłowska podkreśla, że pacjenci w takiej sytuacji czują się zdezorientowani i nie wiedzą, czy wstawianie łóżek na korytarze jest legalne. Wątpliwości mają też szpitale, które z jednej strony nie mogą odmówić pacjentowi pomocy, z drugiej zaś narażają się na zarzut naruszenia jego prawa do poszanowania intymności i godności.

Rzeczniczka poprosiła resort zdrowia o przeanalizowanie tego zagadnienia, a także wskazanie "propozycji czy też planowanych działań mających na celu wyeliminowanie opisanych sytuacji".

Resort w piśmie podpisanym przez wiceministra Piotra Warczyńskiego wyjaśnia, że "korzystanie z dostawek powinno być rozwiązaniem awaryjnym w sytuacjach nadzwyczajnych (zagrożenia życia lub zdrowia) umożliwiającym zapewnienie pacjentowi leczenia".

Warczyński zaznaczył, że dostawki nie mogą być rozwiązaniem standardowym m.in. dlatego, że naruszają prawo pacjenta do intymności i zwiększają zagrożenie epidemiologiczne.

"+Milczenie+ różnych instytucji i organów w omawianej sprawie, na które wskazują kierownicy niektórych podmiotów leczniczych, prawdopodobnie należy rozumieć jako dezaprobatę (co do zasady) dla ww. praktyki przy jednoczesnym zrozumieniu, że w pewnych wyjątkowych sytuacjach jest to być może jedyne rozsądne (+mniej złe+) rozwiązanie" - dodał wiceminister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR