MZ: pacjent ma prawo do uśmierzania bólu
Autor: ABC a Wolters Kluwer busieness/Rynek Seniora   30 kwietnia 2015 09:53

Pacjent ma prawo do skutecznego uśmierzania bólu - napisał wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki w piśmie do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, stanowiącym odpowiedź na list HFPC do ministra zdrowia.

Przypomniał, że zgodnie z art. 4 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty "obowiązkiem lekarza jest wykonywanie zawodu zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością".

W lutym 2015 r. Fundacja wystosowała do ministra zdrowia kolejne pismo w sprawie poprawy dostępu do skutecznej terapii przeciwbólowej w placówkach ochrony zdrowia zaznaczając, że Polska jest jednym z krajów o niskim zużyciu leków opioidowych. Brakuje też systemu kontroli jakości leczenia bólu.

Igor Radziewicz-Winnicki, poinformował HFPC, że Minister Zdrowia dostrzega problem niewystarczającego leczenia bólu w Polsce.

"W ocenie resortu najtrudniej jest przekonać lekarzy i pacjentów do bezpieczeństwa terapii lekami opioidowymi. Nadmierne obawy przed ryzykiem związanym ze stosowaniem leków opioidowych - zarówno wśród pacjentów jak i środowiska lekarskiego, uniemożliwiają wykorzystanie ich potencjału w leczeniu bólu" - czytamy w liście do Fundacji.

Więcej: www.zdrowie.abc.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR