MZ pracuje nad Narodowym Planem Alzheimerowskim

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 lutego 2018 10:16


MZ pracuje nad Narodowym Planem Alzheimerowskim Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jednodniowa hospitalizacja, szczegółowa diagnostyka w ramach poradni leczenia zaburzeń poznawczych oraz współpraca z POZ - to niektóre propozycje Ministerstwa Zdrowia, które docelowo miałyby pojawić się w Narodowym Planie Alzheimerowskim.

O planach powstania przy udziale konsultanta krajowego w dziedzinie neurologii kompleksowego programu przeciwdziałania chorobom otępiennym, ministerstwo informowało w połowie grudnia 2017 r.

Przedstawiając w środę (7 lutego) na sejmowej Komisji Polityki Senioralnej informację na ten temat, wiceminister Marek Tombarkiewicz poinformował, że resort jest na etapie konsultacji, m.in. ze specjalistami w neurologii oraz geriatrii. Podkreślił, że obecnie są propozycje wstępne nowych świadczeń dedykowanych pacjentom z chorobami otępiennymi, w tym z chorobą Alzheimera.

Pierwszy proponowany projekt świadczeń dotyczy rozwiązania systemowego opartego na zaangażowaniu lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, do zadań których należałoby wczesne wykrywanie pacjentów z objawami chorób otępiennych w celu kierowania ich do dalszej, pogłębionej diagnostyki w poradniach zaburzeń poznawczych u pacjentów. Drugie proponowane świadczenie dotyczy diagnostyki chorób neurodegeneracyjnych z całościową oceną geriatryczną w ramach procedury leczenia jednego dnia: pacjent w celu diagnostyki na cały dzień trafiałby do ośrodka czy na oddział szpitalny .

Zdaniem Tombarkiewicza, ważnym elementem jest okres przeprowadzania takiej diagnostyki. W przypadku obu projektów, komplet badań konieczny do pogłębionej diagnostyki byłby wykonywany w trakcie hospitalizacji jednodniowej. - Mając na uwadze specyfikę pacjentów objętych tymi świadczeniami, jest to korzystne rozwiązanie, gdyż w sytuacji dłuższej hospitalizacji lub innego rodzaju wielodniowego leczenia stacjonarnego, chory narażony jest na ryzyko innych zaburzeń związanych z hospitalizacją. Doświadczenia te mogą stanowić dla pacjentów po prostu traumę - ocenił Tombarkiewicz.

Poinformował także, że mając na względzie sytuacje osób z chorobą otępienną, które wymagają stacjonarnych świadczeń długoterminowych, resort zdrowia współpracuje w z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby m.in. opracować standardy opieki dla osób z chorobami otępiennymi.

Pytany przez wilanowskiego seniora współpracującego z Radą Seniorów Lecha Miodka o termin wdrożenia Narodowego Planu Alzheimerowskiego, Tombarkiewicz powiedział, że prezentowane przez niego informacje dotyczą zamierzeń, które Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić w życie. - Jeżeli powstałyby jakieś analizy po rozmowach z ekspertami, zarówno z dziedziny neurologii, jak i geriatrii, to wtedy moglibyśmy mówić o jakimś dokumencie. Na razie rozważamy, co można zrobić dla tej grupy chorych - powiedział.

Zbigniew Tomczak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera przypomniał, że już w roku 2011 opracowano Polski Plan Alzheimerowski. Jak jednak zauważył min. Tombarkiewicz, nie został przyjęty przez poprzedni rząd.

Przytoczone podczas posiedzenia komisji przez prezesa Tomczaka badania wskazują, że diagnozowanie choroby Alzheimera było w ostatnich 5 latach o 20 proc. częstsze niż zakładano. Wskazał, że w Europie tylko Polska i Turcja nie mają obecnie planu dotyczącego choroby Alzheimera (podczas gdy 7 krajów ma wypracowaną strategię, 7 kolejnych strategię w trakcie uzgadniania, a 19 - plany). Podkreślił, że z powodu braku wczesnej diagnostyki w zasadzie nie ma w Polsce leczenia choroby Alzheimera na etapie I, ponieważ choroba rozpoznawana jest później.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR