MZ przeanalizuje prawo dot. przymusu bezpośredniego w szpitalach psychiatrycznych

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 maja 2018 12:54


MZ przeanalizuje prawo dot. przymusu bezpośredniego w szpitalach psychiatrycznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia ponownie przeanalizuje przepisy dot. zasad przedłużania przymusu bezpośredniego - unieruchomienia lub izolacji - wobec pacjentów w szpitalach psychiatrycznych - wynika z udostępnionego we wtorek (8 maja) pisma resortu do Rzecznika Praw Pacjenta.

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zwrócił się do ministra Łukasza Szumowskiego o analizę zapisów ustawy o ochronie zdrowia psychicznego dotyczących zasad przedłużania przymusu bezpośredniego 26 marca. We wtorkowej informacji biura Rzecznika wskazano, że ministerstwo podzieliło wątpliwości i zapowiedziało prace nad zmianą obowiązujących przepisów.

Od 1 stycznia obowiązują znowelizowane przepisy ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego. Jedna z kluczowych zmian dotyczyła właśnie zasad przedłużenia stosowania przymusu bezpośredniego w formie unieruchomienia lub izolacji.

Przymus bezpośredni może być stosowany cztery godziny, a następnie przedłużany na okresy nie dłuższe niż sześć godzin. Przedłużenie stosowania przymusu bezpośredniego na każdy z kolejnych okresów, wymaga uzyskania opinii innego lekarza będącego lekarzem psychiatrą.

Rzecznik podnosił w swoim piśmie, że informacje od dyrektorów szpitali psychiatrycznych wskazują, iż są problemy z realizacją nowego przepisu. Rzecznik pacjentów sygnalizował, że kierujący szpitalami wskazywali przede wszystkim na brak możliwości lub poważne trudności w realizacji obowiązku zasięgania opinii drugiego lekarza psychiatry przy każdorazowym przedłużeniu stosowania unieruchomienia lub izolacji.

"Trudności te wynikają z niedoboru odpowiedniej liczby lekarzy specjalistów np. podczas pełnionych dyżurów, gdzie lekarze pracują zmianowo. Dyrektorzy uważają, że wprowadzenie tych zmian przyczyniło się do wzrostu obciążenia fizycznego i psychicznego lekarzy" - oceniał Rzecznik.

Jak zauważał, w opinii jednego z konsultantów wojewódzkich w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży najbardziej niebezpieczną konsekwencją nowelizacji przepisów jest ryzyko, że lekarze nie będą zlecali przymusu bezpośredniego, będą go stosować nie dokumentując jego przebiegu lub kończyć zbyt wcześnie ze względu na brak dostępu do lekarza psychiatry.

"Wprowadzane zmiany legislacyjne powinny realnie wpływać na poziom bezpieczeństwa i satysfakcji pacjentów, a te wzbudzają szereg wątpliwości" - oceniał Chmielowiec.

W odpowiedzi resortu, wiceminister Zbigniew Król zapowiedział że konieczność uzyskania opinii drugiego lekarza psychiatry ws. przedłużania przymusu będzie ponownie konsultowana z lekarzami psychiatrami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR