
W czwartek (9 lutego br.) we Wrocławiu otwarto jeden z pierwszych gabinetów leczenia zespołu stopy cukrzycowej - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Gabinet mieści się we wrocławskim Wojewódzkim Zespole Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej, a jego uruchomienie jest częścią szerszego programu, który m.in. ma zmniejszyć ilość amputacji u pacjentów z cukrzycą i zespołem stopy cukrzycowej.
Gabinet leczenia zespołu stopy cukrzycowej (ZSC) w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu to jeden z 8 gabinetów, które powstały w roku 2016 dzięki dofinansowaniu zakupu sprzętu w ramach ministerialnego programu pn. Program wsparcia ambulatoryjnego leczenia zespołu stopy cukrzycowej na lata 2016-2018.
Jak wyjaśnia MZ, program ten to "pierwszy kompleksowy i skoordynowany plan działań na rzecz pacjentów chorych na cukrzycę". Ma on rozwiązać problem z dostępem do specjalistycznego leczenia ZSC i wynikającej z tego nadmiernej liczby amputacji.
Program zakłada wyposażenie i doposażenie gabinetów leczenia zespołu stopy cukrzycowej, szkolenia dla ponad 150 lekarzy i pielęgniarek dotyczące prewencji, diagnostyki i terapii ZSC, powstanie platformy e-learningowej do kształcenia ok. 1000 lekarzy i pielęgniarek POZ w celu zaznajomienia z problematyką ZSC oraz ogólnokrajową kampanię edukacyjną skierowaną do pacjentów z cukrzycą, która będzie ukierunkowana na profilaktykę i leczenie ZSC.
Zobacz CAŁY PROGRAM
ZSC jest poważnym powikłaniem cukrzycy i występuje u ok. 6-10 proc. chorych. Nieleczony ZSC prowadzi do nieodwracalnych zmian w kończynach dolnych, takich jak deformacje, utrata funkcji podporowych, przewlekłe i trudne do wyleczenia stany zapalne kości, zmiany martwicze i zgorzelinowe stopy. Przy braku odpowiedniej, nowoczesnej, wielodyscyplinarnej terapii prowadzi często do amputacji, a następnie do przedwczesnego zgonu chorego.
Jak podaje MZ, w Polsce przeprowadza się rocznie ponad 4,5 tys. pierwszych amputacji powyżej kostki u pacjentów z cukrzycą i zespołem stopy cukrzycowej oraz dziesiątki tysięcy mniejszych obszarowo amputacji, które również powodują niepełnosprawność. Tymczasem wczesne rozpoczęcie specjalistycznego leczenia zapobiega aż 75-90 proc. przypadkom amputacji i zmniejsza liczbę hospitalizacji.
Więcej: www.mz.gov.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych