MZ: przełom w leczeniu stopy cukrzycowej. Otwarto...

ZDROWIE

Autor: JW, MZ/Rynek Seniora   09 lutego 2017 14:07


MZ: przełom w leczeniu stopy cukrzycowej. Otwarto... Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czwartek (9 lutego br.) we Wrocławiu otwarto jeden z pierwszych gabinetów leczenia zespołu stopy cukrzycowej - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Gabinet mieści się we wrocławskim Wojewódzkim Zespole Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej, a  jego uruchomienie jest częścią szerszego programu, który m.in. ma zmniejszyć ilość amputacji u pacjentów z cukrzycą i zespołem stopy cukrzycowej.

Gabinet leczenia zespołu stopy cukrzycowej (ZSC) w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu to jeden z 8 gabinetów, które powstały w roku 2016 dzięki dofinansowaniu zakupu sprzętu w ramach ministerialnego programu pn. Program wsparcia ambulatoryjnego leczenia zespołu stopy cukrzycowej na lata 2016-2018.

Jak wyjaśnia MZ, program ten to "pierwszy kompleksowy i skoordynowany plan działań na rzecz pacjentów chorych na cukrzycę". Ma on rozwiązać problem z dostępem do specjalistycznego leczenia ZSC i wynikającej z tego nadmiernej liczby amputacji.

Program zakłada wyposażenie i doposażenie gabinetów leczenia zespołu stopy cukrzycowej, szkolenia dla ponad 150 lekarzy i pielęgniarek dotyczące prewencji, diagnostyki i terapii ZSC, powstanie platformy e-learningowej do kształcenia ok. 1000 lekarzy i pielęgniarek POZ w celu zaznajomienia z problematyką ZSC oraz ogólnokrajową kampanię edukacyjną skierowaną do pacjentów z cukrzycą, która będzie ukierunkowana na profilaktykę i leczenie ZSC.

Zobacz CAŁY PROGRAM

ZSC jest poważnym powikłaniem cukrzycy i występuje u ok. 6-10 proc. chorych. Nieleczony ZSC prowadzi do nieodwracalnych zmian w kończynach dolnych, takich jak deformacje, utrata funkcji podporowych, przewlekłe i trudne do wyleczenia stany zapalne kości, zmiany martwicze i zgorzelinowe stopy. Przy braku odpowiedniej, nowoczesnej, wielodyscyplinarnej terapii prowadzi często do amputacji, a następnie do przedwczesnego zgonu chorego.

Jak podaje MZ, w Polsce przeprowadza się rocznie ponad 4,5 tys. pierwszych amputacji powyżej kostki u pacjentów z cukrzycą i zespołem stopy cukrzycowej oraz dziesiątki tysięcy mniejszych obszarowo amputacji, które również powodują niepełnosprawność. Tymczasem wczesne rozpoczęcie specjalistycznego leczenia zapobiega aż 75-90 proc. przypadkom amputacji i zmniejsza liczbę hospitalizacji.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR