MZ: sieć szpitali ma doprowadzić do stabilizacji, a nie do zamykania placówek

ZDROWIE

Autor: Jacek Wykowski, MZ/Rynek Seniora   07 grudnia 2016 10:55


MZ: sieć szpitali ma doprowadzić do stabilizacji, a nie do zamykania placówek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że celem wprowadzenia tzw. sieci szpitali jest zapewnienie stabilnego finansowania szpitalom, a nie ich likwidacja. "Ryzyko zamykania placówek jest związane z obecną sytuacją, gdy szpitale nie mogą mieć pewności co do tego, czy w danym roku w ogóle otrzymają umowę z NFZ, ani jaka będzie wysokość przyznanych im środków" - pisze resort zdrowia.

Jak argumentuje MZ, trwający od wielu lat stan permanentnej niepewności utrudnia racjonalne inwestycje i długofalową, stabilną politykę kadrową oraz przyczynia się do marnotrawienia zasobów, którymi dysponują szpitale.

Projekt nie przesądza, które szpitale wejdą do PSZ - zaznacza ministerstwo.

Nie wiadomo, ile szpitali wejdzie do sieci
"Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej, który wprowadza tzw. sieć szpitali, został poddany szerokim konsultacjom publicznym. Zgodnie z wymogami legislacyjnymi załączono do niego projekt rozporządzenia wykonawczego, zawierający wstępne propozycje dotyczące zasad i kryteriów kwalifikacji podmiotów leczniczych do sieci. Podkreślamy jednak, że na tym etapie prac uzgodnieniom i konsultacjom podlega wyłącznie projekt ustawy" - pisze resort i informuje, że po rozpatrzeniu uwag do ustawy modyfikowany będzie także projekt rozporządzenia.

MZ stanowczo zaznacza, że zaproponowane w projekcie rozporządzenia przepisy nie mogą być podstawą do wyciągania pochopnych wniosków dotyczących jakichkolwiek placówek medycznych. "Na obecnym etapie prac nie jest możliwe wskazanie, ani ile podmiotów leczniczych będzie miało zagwarantowane finansowanie w ramach sieci szpitali, ani które szpitale nie wejdą do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ) - czyli tzw. sieci szpitali" - tłumaczy resort.

Podkreśla, że projekt ustawy przewiduje szczególny tryb włączania do sieci podmiotów, które powinny być nią objęte ze względu na konieczność zapewnienia pacjentom na terenie danego województwa odpowiedniego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Zgodnie z projektem, w sytuacji gdy takie podmioty lecznicze nie spełnią kryteriów określonych w rozporządzeniu i nie będą mogły zostać na tej podstawie zakwalifikowane do sieci, będą mogły zostać do niej włączone na podstawie decyzji dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ - po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra zdrowia.

"W uzasadnionych przypadkach możliwe będzie również odstąpienie od wymogu posiadania izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR)" - informuje MZ.

Sieć nie obejmie opieki długoterminowej i psychiatrycznej
MZ wyjaśnia, że zgodnie z projektem sieć szpitali nie obejmuje opieki psychiatrycznej ani opieki długoterminowej.

"Z założenia do sieci powinny zostać włączone wszystkie szpitale, które mają podstawowe znaczenie dla zapewnienia pacjentom dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej (szczególnie udzielające świadczeń w trybie „ostrym”). Placówki opieki psychiatrycznej i zakłady opiekuńczo-lecznicze nie mają być włączane do PSZ" - pisze resort.

Informuje, że w związku z tym projektowana ustawa nie zmienia sytuacji tego typu podmiotów. Dotyczy to także placówek rehabilitacyjnych, które nie udzielają jednocześnie świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego.

"Przypominamy też, że aby zapewnić pacjentom właściwy dostęp do świadczeń szpitalnych, nadal będą przeprowadzane uzupełniające konkursy ofert" - dodaje ministerstwo.

MZ tworzy nową wersję projektu
Jak zauważa resort, utworzenie sieci szpitali to bardzo potrzebny i jednocześnie skomplikowany projekt, którego celem jest zapewnienie lepszych warunków funkcjonowania szpitali i poprawa opieki specjalistycznej nad pacjentami.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR