MZ: sieć szpitali ma poprawić dostęp do świadczeń specjalistycznych

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 lutego 2017 10:23


MZ: sieć szpitali ma poprawić dostęp do świadczeń specjalistycznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Poprawa dostępu pacjentów do świadczeń specjalistycznych i zagwarantowanie odpowiedniego poziomu finansowania świadczeń to - jak powiedział w czwartek (9 lutego br.) wiceminister zdrowia Piotr Gryza - niektóre cele tworzenia tzw. sieci szpitali.

Gryza uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

- Celem zmian jest poprawienie dostępu dla pacjentów do świadczeń specjalistycznych, w szczególności poprzez połączenie świadczeń lecznictwa szpitalnego i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Celem jest także zagwarantowanie odpowiedniego poziomu finansowania świadczeń realizowanych w ramach lecznictwa szpitalnego - powiedział wiceminister.

Trzecim celem, jak dodał, jest zagwarantowanie ciągłości i stabilności finansowania jednostkom istotnym z punktu widzenia zabezpieczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz pozostawienie możliwości finansowania świadczeń w pozostałych jednostkach.

Kolejnym istotnym celem, jak wskazał wiceminister, jest zoptymalizowanie liczby oddziałów specjalistycznych, a także poprawa elastyczności zarządzania szpitalem oraz poprawa struktury kosztów leczenia m.in. poprzez częściowe finansowanie ryczałtowe i stworzenie jednego sposobu rozliczania świadczeń z zakresu lecznictwa szpitalnego i lecznictwa ambulatoryjnego.

Jak mówił, chodzi także o uporządkowanie struktury szpitali i określenie obszarów odpowiedzialności poszczególnych poziomów szpitali.

- Nasz system jest bardzo nieuporządkowany - każdy robi to, co uważa za stosowne. Obecny system jest odpowiedzią na produkty, które przygotowuje płatnik. Każdy podmiot na rynku stara się w tym systemie znaleźć i buduje swoją pozycję finansową poprzez odpowiednie przygotowanie produktu, czyli wykonywanie świadczeń - powiedział Gryza.

Jego zdaniem, efektem jest to, iż szpitale rozwijają się w zależności od własnej aktywności i pewnych uwarunkowań lokalnych a także kontaktów z płatnikiem publicznym.

- Ustawa poprzez określenie poziomów odpowiedzialności wyznacza kierunki rozwoju systemowego - wskazał.

Jednym z celów projektowanych przepisów, jak wyjaśniał Gryza, jest także stworzenie mechanizmu przenoszącego wąskospecjalistyczne profile do szpitali specjalistycznych wieloprofilowych. Jak mówił, mapy potrzeb zdrowotnych pokazały, iż w znacznej mierze w szpitalach podstawowych, w oddziałach specjalistycznych wykonuje się świadczenia niespecjalistyczne. Istotny jest też, jak podnosił, fakt, iż o jakości świadczeń można mówić, gdy jest ich wykonywana odpowiednia ilość.

Według zapowiedzi MZ projekt sieci szpitali będzie tematem obrad rządu w przyszłym tygodniu.

Resort proponuje utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. PSZ ma także obejmować ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Finansowanie szpitali będzie oparte w znacznej mierze na ryczałcie. Szpital zakwalifikowany do danego poziomu systemu zabezpieczenia będzie miał zagwarantowaną umowę z NFZ. W PSZ ma być wyodrębnionych sześć poziomów systemu zabezpieczenia świadczeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR