MZ: szersze wykorzystanie telemedycyny wymaga zmiany przepisów

ZDROWIE

Autor: MZ, MK/Rynek Seniora   09 czerwca 2015 15:45


MZ: szersze wykorzystanie telemedycyny wymaga zmiany przepisów

Bez zmiany odpowiednich przepisów wszelkie projekty z zakresu telemedycyny skierowane do osób starszych są ograniczone pod względem terytorialnym i mają charakter pilotażowy - przyznaje Ministerstwo Zdrowia w informacji, która w najbliższy czwartek, 11 czerwca, zostanie przedstawiona członkom sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Przygotowany materiał poświęcony jest m.in. roli innowacyjnych technologii w opiece nad seniorem, z którymi resort wiąże duże nadzieje.  - Pozwalają one w znacznym stopniu odciążyć system opieki zdrowotnej, ułatwić codzienne funkcjonowanie osób starszych, a opiekunom umożliwić godzenie ról, które pełnią w społeczeństwie - czytamy.

Ministerstwo tłumaczy, że świadczenie usług medycznych na odległość, czy też bardziej ogólnie - stosowanie komunikacji elektronicznej w medycynie - związane jest z dostrzeganiem wartości tej metody przez środowisko medyczne.

W tym kontekście rolą instytucji ochrony zdrowia powinno być stwarzanie  warunków do rozwoju tych świadczeń. Przede wszystkim chodzi o przygotowanie wytycznych i standardów technologicznych związanych z ich świadczeniem.  

Ważnym zadaniem jest również wskazywanie korzyści i promowanie najlepszych rozwiązań w tym zakresie.  - Warto podkreślić, że telemedycyna daje wiele możliwości w różnych dziedzinach medycyny zarówno w diagnostyce jak i terapii - pisze MZ.

- Dotychczas tego rodzaju rozwiązania nie były stosowane na szeroką skalę z powodu zbyt wysokich kosztów ich obsługi oraz ze względu na brak szczegółowych rozwiązań prawnych dotyczących obowiązku przeprowadzenia przez lekarza w trakcie konsultacji badania przedmiotowego i podmiotowego - czytamy dalej.  

Prace nad zmianą przepisów na etapie „konsultacji i analiz”
Co w taki razie robi resort, by to zmienić? Ministerstwo prowadzi „konsultacje i prace analityczne” nad nowelizacją ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz innych aktów prawnych.

Zmiany te mają umożliwić wprowadzenie w ramach świadczeń gwarantowanych innowacyjnych metod diagnostyki i leczenia pacjentów z zastosowaniem rozwiązań teleinformatycznych.

 „Mając powyższe na uwadze uprzejmie informuję, iż realizowane aktualnie przedsięwzięcia z zakresu telemedycyny skierowane do osób starszych mają charakter projektów pilotażowych i mają ograniczony zasięg terytorialny (wybrany region, powiat lub województwo)” - czytamy w materiale sygnowanym przez ministra zdrowia.  

Pilotaż w Małopolsce w ramach programu ADAPT2DC 
Jednym z pilotażowych projektów, w ramach których wykorzystywano telemedycynę w opiece nad osobami starszymi był program ADAPT2DC – Adaptation to demographic change, realizowany w latach 2011-2014 w ramach Programu dla Europy Środkowej współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jego celem było wypracowanie innowacyjnych rozwiązań umożliwiających dostosowanie zarządzania usługami publicznymi i infrastrukturą do zmian demograficznych w wyludniających się regionach Niemiec, Polski, Czech, Węgier, Włoch i Słowenii.

W Polsce projekt ten był realizowany w województwie małopolskim, na terenie powiatów: miechowskiego, chrzanowskiego, proszowickiego i olkuskiego. W ramach pilotażu 100 pacjentów powyżej 55 r.ż. zostało objętych telediagnostyką kardiologiczną (Tele-EKG) wraz z zapewnieniem konsultacji dietetycznych i porad dotyczących zdrowego trybu życia.    

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.