MZ: trzeba dostosować system do potrzeb starzejącego się społeczeństwa
Autor: MZ/Rynek Seniora   19 lutego 2018 12:19

Tylko z powodu starzenia się społeczeństwa zwiększy się liczba osób potrzebujących podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej. Musimy dostosować system do zmieniających się potrzeb zdrowotnych Polaków - podkreśla resort zdrowia i przedstawia propozycje.

MZ podkreśla, że chce m.in. zwiększyć efektywność systemu ochrony zdrowia, poprawić koordynację udzielanych świadczeń i dostosować system do potrzeb osób starszych. Dużym krokiem naprzód jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB do 2024 r.

Usprawnianie systemu
Ministerstwo realizuje działania, które mają na celu zmniejszenie kolejek oczekujących na świadczenia oraz poprawę jakości opieki poprzez większą kompleksowość i koordynację świadczeń.

"Wprowadziliśmy sieć szpitali. Nowe rozwiązania usprawniły organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne. Pozwoliły one zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwiły lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych - również z zakresu geriatrii" - czytamy na stronie MZ

Uzupełnieniem sieci szpitali jest ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej. Wprowadza ona nowy model organizacji POZ - oparty na medycynie rodzinnej i zespołach POZ. Zakłada on przede wszystkim koordynację działań z innymi elementami opieki zdrowotnej.

Więcej specjalistów
Aby zapewnić odpowiednią liczbę specjalistów z dziedziny geriatrii, sukcesywnie zwiększamy ich liczbę - informuje resort. Obecnie w Polsce jest 417 lekarzy geriatrów. Od 2008 r. ich liczba się podwoiła.

Jak podaje MZ, można zauważyć coraz większe zainteresowanie tą specjalizacją. Zwiększono jej atrakcyjność w 2003 r., kiedy geriatria została uznana za dziedzinę priorytetową (lekarze, którzy wybierają tę specjalizację w trybie szkolenia rezydenckiego, otrzymują większe wynagrodzenie). Minister zdrowia w poszczególnych postępowaniach kwalifikacyjnych przyznaje tyle rezydentur w dziedzinie geriatrii, o ile wnioskują wojewodowie i konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.

Specjalizację z geriatrii wybierają najczęściej lekarze posiadający już tytuł specjalisty w innej dziedzinie medycyny, realizując wówczas w trybie pozarezydenckim krótszy program szkolenia. Aktualnie w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z geriatrii są 173 osoby, z czego 125 osób realizuje szkolenie w trybie pozarezydenckim, a 48 w trybie rezydentury.

Procedura oceny geriatrycznej pacjenta
MZ podkreśla, że świadczeniodawca - aby usprawnić diagnostykę i leczenie starszych pacjentów – ma obowiązek opracowania i wdrożenia procedury oceny geriatrycznej pacjenta.

"Wesprzemy świadczeniodawców w tym zakresie - poprzez przedstawienie im zalecanego sposobu realizacji procedury oceny geriatrycznej pacjenta po 60. roku życia na oddziałach szpitalnych, poprzedzone pilotażem i działaniami edukacyjnymi skierowanymi do personelu medycznego w szpitalach, zaangażowanego w realizację procedury" - informuje ministerstwo.

Prace nad schematem opieki geriatrycznej toczą się w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Inne świadczenia z zakresu geriatrii
MZ pisze, że trwają też prace nad propozycjami świadczeń gwarantowanych z zakresu geriatrii. Dotyczą one: diagnostyki otępienia z Całościową Oceną Geriatryczną (COG) w ramach procedury leczenia jednego dnia, Geriatrycznych Zespołów Konsultacyjnych, rehabilitacji geriatrycznej stacjonarnej.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR