
ZDROWIE
Tylko z powodu starzenia się społeczeństwa zwiększy się liczba osób potrzebujących podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej. Musimy dostosować system do zmieniających się potrzeb zdrowotnych Polaków - podkreśla resort zdrowia i przedstawia propozycje.
MZ podkreśla, że chce m.in. zwiększyć efektywność systemu ochrony zdrowia, poprawić koordynację udzielanych świadczeń i dostosować system do potrzeb osób starszych. Dużym krokiem naprzód jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB do 2024 r.
Usprawnianie systemu
Ministerstwo realizuje działania, które mają na celu zmniejszenie kolejek oczekujących na świadczenia oraz poprawę jakości opieki poprzez większą kompleksowość i koordynację świadczeń.
"Wprowadziliśmy sieć szpitali. Nowe rozwiązania usprawniły organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne. Pozwoliły one zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwiły lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych - również z zakresu geriatrii" - czytamy na stronie MZ
Uzupełnieniem sieci szpitali jest ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej. Wprowadza ona nowy model organizacji POZ - oparty na medycynie rodzinnej i zespołach POZ. Zakłada on przede wszystkim koordynację działań z innymi elementami opieki zdrowotnej.
Więcej specjalistów
Aby zapewnić odpowiednią liczbę specjalistów z dziedziny geriatrii, sukcesywnie zwiększamy ich liczbę - informuje resort. Obecnie w Polsce jest 417 lekarzy geriatrów. Od 2008 r. ich liczba się podwoiła.
Jak podaje MZ, można zauważyć coraz większe zainteresowanie tą specjalizacją. Zwiększono jej atrakcyjność w 2003 r., kiedy geriatria została uznana za dziedzinę priorytetową (lekarze, którzy wybierają tę specjalizację w trybie szkolenia rezydenckiego, otrzymują większe wynagrodzenie). Minister zdrowia w poszczególnych postępowaniach kwalifikacyjnych przyznaje tyle rezydentur w dziedzinie geriatrii, o ile wnioskują wojewodowie i konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.
Specjalizację z geriatrii wybierają najczęściej lekarze posiadający już tytuł specjalisty w innej dziedzinie medycyny, realizując wówczas w trybie pozarezydenckim krótszy program szkolenia. Aktualnie w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z geriatrii są 173 osoby, z czego 125 osób realizuje szkolenie w trybie pozarezydenckim, a 48 w trybie rezydentury.
Procedura oceny geriatrycznej pacjenta
MZ podkreśla, że świadczeniodawca - aby usprawnić diagnostykę i leczenie starszych pacjentów – ma obowiązek opracowania i wdrożenia procedury oceny geriatrycznej pacjenta.
"Wesprzemy świadczeniodawców w tym zakresie - poprzez przedstawienie im zalecanego sposobu realizacji procedury oceny geriatrycznej pacjenta po 60. roku życia na oddziałach szpitalnych, poprzedzone pilotażem i działaniami edukacyjnymi skierowanymi do personelu medycznego w szpitalach, zaangażowanego w realizację procedury" - informuje ministerstwo.
Prace nad schematem opieki geriatrycznej toczą się w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.
Inne świadczenia z zakresu geriatrii
MZ pisze, że trwają też prace nad propozycjami świadczeń gwarantowanych z zakresu geriatrii. Dotyczą one: diagnostyki otępienia z Całościową Oceną Geriatryczną (COG) w ramach procedury leczenia jednego dnia, Geriatrycznych Zespołów Konsultacyjnych, rehabilitacji geriatrycznej stacjonarnej.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych