MZ ujawnia kolejne szczegóły nt. reformy systemu ochrony zdrowia

ZDROWIE

Autor: MZ, JW/Rynek Seniora   29 lipca 2016 11:13


MZ ujawnia kolejne szczegóły nt. reformy systemu ochrony zdrowia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami Ministerstwo Zdrowia opublikowało wyjaśnienia dotyczące zagadnień związanych z projektowaną reformą systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Jak informuje MZ, nakłady na zdrowie w roku 2017 i 2018 wzrosną i będą one w tym czasie zwiększane co najmniej równo ze wzrostem wpływów ze składki zdrowotnej.

Analizy dotyczą wydatków rządowych, a nie samorządowych
Resort wyjaśnia, że we wzroście nakładów nie będzie dodatkowego zasilania budżetowego. Według MZ różnice w danych zestawianych w materiałach graficznych, zawartych w opracowaniu "Narodowa Służba Zdrowia. Strategia zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce", wiążą się z różnicami w metodologii przyjętej przez OECD.

Zobacz: NARODOWA SŁUŻBA ZDROWIA. STRATEGIA ZMIAN W SYSTEMIE OCHRONY ZDROWIA W POLSCE

- Grafika przedstawiająca planowany wzrost nakładów odnosi się do wydatków rządowych realizowanych obecnie w ramach NFZ i budżetu państwa. Natomiast najbardziej aktualne dostępne porównywalne dane dla krajów OECD dotyczą 2011 r. i uwzględniają wszystkie wydatki publiczne, łącznie z wydatkami samorządów - tłumaczy MZ.

Sieć szpitali to nie rejonizacja
Jednym z priorytetów planowanej reformy jest utworzenie sieci szpitali, w ramach której wyodrębnione zostaną trzy podstawowe poziomy zabezpieczenia zdrowotnego (stopnie od I do III) oraz trzy poziomy specjalistyczne (specjalistyczny-pediatria, specjalistyczny-onkologia i instytuty). Sieć zostanie utworzona na bazie istniejących podmiotów i będzie weryfikowana co cztery lata.

Zobacz: PRIORYTETY I HARMONOGRAM WPROWADZANIA ZMIAN

- Utworzenie sieci szpitali nie spowoduje rejonizacji opieki szpitalnej. Pacjenci zachowają możliwość wyboru szpitala niezależnie od miejsca zamieszkania - uspokaja resort zdrowia.

Zgodnie z założeniami przygotowywanej reformy podstawowa opieka zdrowotna ma skutecznie koordynować leczenie pacjenta. Według zapowiedzi wprowadzony zostanie taki system finansowania, by środki otrzymywane przez POZ w ramach tzw. budżetu powierzonego (przeznaczonego na diagnostykę i świadczenia specjalistyczne) mogły być wykorzystane wyłącznie na te zadania. Jeśli pieniądze z budżetu powierzonego nie zostaną wykorzystane na wizyty u specjalistów czy badania diagnostyczne, nie będą mogły zasilić budżetu POZ.

Urząd Zdrowia Publicznego nie zastąpi NFZ
Jeśli chodzi o Urząd Zdrowia Publicznego, ma być on "powołany po to, by zintegrować cały rozproszony obecnie system zarządzania zdrowiem publicznym w Polsce i usprawnić działania, prowadzone obecnie na rzecz zdrowia obywateli przez kilka różnych instytucji".

- W jego skład wejdą m.in. część inspekcji sanitarnej, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Centrum ds. AIDS i Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. UZP będzie również odpowiadał za realizację Narodowego Programu Zdrowia i przejmie od NFZ-u zadania związane z profilaktyką - wylicza MZ.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR