MZ uspokaja: pacjenci nie ucierpią na upublicznieniu ratownictwa

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 marca 2018 11:31


MZ uspokaja: pacjenci nie ucierpią na upublicznieniu ratownictwa Według Ministerstwa Zdrowia upaństwowienie ratownictwa medycznego nie odbędzie się ze szkodą dla pacjentów. Fot. Fotolia

Upublicznienie ratownictwa medycznego nie pozbawi pacjentów pomocy medycznej; zmiana ustabilizuje system i będzie sprzyjała inwestycjom w infrastrukturę - podkreśliło Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do opinii pojawiających się w przestrzeni publicznej.

MZ przypomniało, że pozostałe służby ratownicze - Państwowa Straż Pożarna oraz Policja - są formacjami o charakterze publicznym, a ich działalność jest gwarantowana przez państwo. Ratownictwo medyczne - jak zauważa MZ - na tle tych służb "stanowi wyjątek, co wymaga naprawy".

Ministerstwo podkreśliło, że zasoby pojazdów i personelu medycznego są u dysponentów publicznych wystarczające i pozwolą na zapewnienie ambulansów w tych miejscach, gdzie obecnie działają podmioty prywatne.

W komunikacie stwierdzono, że zmiany "stanowią odpowiedź na postulaty personelu medycznego, związków zawodowych i największych realizatorów świadczeń ratowniczych". Podano argument, że "upublicznienie ustabilizuje system PRM, będzie sprzyjało inwestycjom w infrastrukturę oraz wzmocni powiązania pomiędzy ratownictwem medycznym a wojewodami i samorządami, a więc organami władzy publicznej posiadającymi szerokie kompetencje w dziedzinie bezpieczeństwa zdrowotnego ludności".

MZ przypomniało również, że samorządy terytorialne, które w większości są organami założycielskimi dla publicznych dysponentów zespołów ratownictwa medycznego, są jednocześnie odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne osób zamieszkujących podległy im teren. Co istotne, rezygnacja podmiotu leczniczego z udzielania jakichkolwiek świadczeń wymaga zgody jego organu założycielskiego.

Tymczasem, zdaniem MZ, firmy prywatne nie są związane z władzami samorządowymi ani z administracją rządową żadnym zobowiązaniem do realizacji świadczeń ratowniczych i w każdej chwili mogą zrezygnować z działalności na danym terenie, bez uzyskiwania czyjejkolwiek zgody. W ocenie MZ, taka sytuacja stanowiłaby poważne zagrożenie dla zdrowia obywateli i stworzyłaby lukę nie do wypełnienia w krótkim czasie.

Resort zaznaczył ponadto, że upublicznienie w systemie PRM to cały kompleks działań, m.in. przejęcie dyspozytorni medycznych przez wojewodów, zwiększenie odpowiedzialności ministra zdrowia i wojewodów za powiadamianie ratunkowe oraz wprowadzenie umów o pracę.

MZ zapewniło, że z tytułu upublicznienia nie dojdzie do zmniejszenia liczby zespołów ratownictwa medycznego oraz nie zostaną rozwiązane żadne umowy na udzielanie świadczeń zdrowotnych w rodzaju ratownictwo medyczne. "Tym samym dostępność do świadczeń ratowniczych pozostanie na niezmienionym poziomie" - deklaruje resort.

Ministerstwo przypomniało, że opinia publiczna była informowana o planach dotyczących upublicznienia świadczeń ratowniczych. W listopadzie 2015 r. premier Beata Szydło w swoim expose zapowiedziała, że system Państwowe Ratownictwo Medyczne w części pozaszpitalnej będzie całkowicie publiczny.

W mijającym tygodniu politycy PO mówili na konferencji prasowej, że rząd, chcąc wszystko upaństwawiać, doprowadzi do likwidacji niepublicznego ratownictwa medycznego, a brak tego sektora spowoduje realne zagrożenie dla pacjentów wymagających nagłej pomocy. Zdaniem senatora Tomasza Grodzkiego (PO), w projektowanej nowelizacji jest wiele szczegółów rodzących wątpliwości, m.in. zespoły ratownicze, w których skład ma wchodzić trzech zamiast dwóch ratowników oraz przeniesienie dyspozytorów medycznych pod władzę wojewody.

Resort oświadczył, że nie jest prawdziwa informacja podana przez senatora Grodzkiego, jakoby ustawa, o której była mowa na konferencji, przewidywała trzyosobowe zespoły ratownictwa medycznego zamiast dwuosobowych.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR