MZ: w roku 2018 budżet na refundację leków większy o ponad miliard złotych

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 września 2018 16:12


MZ: w roku 2018 budżet na refundację leków większy o ponad miliard złotych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Całkowity budżet na refundację w tym roku będzie o ponad miliard złotych większy niż w ubiegłym roku - wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia, które opublikowano w piątek (14 września) na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Ministerstwo Zdrowia skierowało do uzgodnień projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie podziału kwoty środków finansowych w 2018 r. stanowiącej wzrost całkowitego budżetu na refundację. Projekt znajduje się na stronie internetowej RCL.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu, "potrzeba nowelizacji wynika z projektowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia zmiany planu finansowego Funduszu na 2018 r. zakładającej zwiększenie całkowitego budżetu na refundację".

"Zgodnie z przedłożoną przez Prezesa Funduszu prognozą wzrostu całkowitego budżetu na refundację w 2018 r., wynikającą z analiz finansowych przedstawionych przez oddziały wojewódzkie Funduszu, wzrost całkowitego budżetu na refundację osiągnie ostatecznie 1.131.189.000 zł względem roku poprzedniego" - czytamy.

Według nowego rozporządzenia 295 mln 071 tys. zł zostanie przeznaczone na finansowanie dotychczas nieobjętych refundacją leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych, które nie mają odpowiednika refundowanego w danym wskazaniu. W rozporządzeniu z 2017 r. kwota ta wynosiła 70 mln zł.

26 mln 40 tys. zł ma być skierowane na finansowanie przewidywanego wzrostu refundacji w wybranych grupach limitowych wynikającego ze zmian w charakterystyce produktu leczniczego lub ze zmian praktyki klinicznej. Wcześniejsze rozporządzenie przewidywało na ten cel 3 mln 222 tys. zł.

810 mln 78 tys. zł zostanie przeznaczonych na refundację świadczeń gwarantowanych z zakresu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę. Według ubiegłorocznego rozporządzenia kwota ta wynosiła 534 mln 899 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR