MZ: więcej rezydentur w dziedzinach związanych z opieką nad seniorami
Autor: DKX/Rynek Seniora   10 lutego 2015 16:37

W sesji wiosennej przygotowano 1612 miejsc rezydenckich dla lekarzy, którzy rozpoczną specjalizację. Ponad 60 proc. ogólnej liczby rezydentur zostało przyznanych w tzw. priorytetowych dziedzinach medycyny, w tym m.in na geriatrię i inne dziedziny związane z opieką nad seniorami.

W porównaniu z postępowaniem wiosennym w 2014 r. liczba rezydentur wzrosła ponad trzykrotnie.

Według Ministerstwa Zdrowia "to ważny krok do zapewnienia Polakom lepszego dostępu do pomocy lekarskiej i realizacji zapowiedzi zwiększenia środków na kształcenie młodych lekarzy, wygłoszonej przez premier Ewę Kopacz podczas expose. Zgodnie z zapowiedzią premier Kopacz w br. zostanie przyznanych ogółem o 3527 rezydentur więcej niż w roku ubiegłym."

To oznacza, że w całym roku 2015 w systemie rezydenckim rozpocznie kształcenie ponad 6,5 tysiąca lekarzy.

W dziedzinach związanych z opieką nad seniorami (takich jak geriatria, reumatologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, diabetologia, rehabilitacja medyczna) minister przyznał 254 rezydentury.

Resortowe priorytety
- Liczbę rezydentur zwiększono przede wszystkim w obszarach medycyny uznanych za kluczowe przez resort i związanych z wprowadzanymi zmianami: w onkologii, geriatrii, pediatrii i szeroko rozumianym zdrowiu publicznym - zaznaczył 9 lutego br. podczas konferencji prasowej minister Bartosz Arłukowicz.

W onkologii oraz dziedzinach  związanych z rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych (tj. w onkologii klinicznej, patomorfologii, radioterapii onkologicznej, chirurgii onkologicznej, hematologii, medycynie paliatywnej) minister zdrowia przyznał łącznie 247 miejsc rezydenckich, co stanowi 100 proc. zgłoszonego zapotrzebowania.

- Każdy, kto będzie chciał się kształcić w tej dziedzinie (zgodnie z ilością miejsc zgłoszonych przez wojewodów), będzie miał taką możliwość – podkreślał minister Arłukowicz. - Sfinansujemy też kształcenie każdego patomorfologa we wszystkich miejscach, w których jest to możliwe w Polsce – zapewnił.

Zarobki rezydentów
Wynagrodzenie lekarzy - rezydentów jest uzależnione od dziedziny medycyny oraz od okresu specjalizacji. Zróżnicowanie wynagrodzenia ma zachęcić młodych lekarzy do podejmowania specjalizacji w dziedzinach priorytetowych, w których zaobserwować można ograniczenie dostępności świadczeń specjalistów.

W dziedzinach priorytetowych pierwsze dwa lata opłacane są kwotą 3600 zł, a po dwóch latach specjalizacji 3890 zł; w pozostałych - 3170 zł przez pierwsze dwa lata i 3460 - po dwóch latach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.