MZ: wkrótce konkurs na pilotaż dziennych domów opieki medycznej
Autor: MK/Rynek Seniora   28 maja 2015 16:38

Ministerstwo Zdrowia planuje zorganizowanie spotkań informacyjno-promocyjnych, w czasie których omawiane będą techniczne i merytoryczne aspekty konkursu na organizację i prowadzenie dziennych domów opieki medycznej - informuje portal rynekseniora.pl Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Rzecznik informuje również, że ogłoszenie konkursu, w ramach którego przewidziane jest pilotażowe wdrożenie standardu dziennego d opieki medycznej planowane jest w na przełomie II i III kwartału br. (wcześniej ministerstwo mówiło o II kwartale).  

Bąk wyjaśnia, że zgodnie z wytycznymi w zakresie trybów wyboru projektów na lata 2014-2020, Ministerstwo Zdrowia jako tzw. Instytucja Ogłaszająca Konkurs (IOK) zobowiązana jest do upublicznienia dokumentacji konkursowej na swojej stronie internetowej oraz na portalu www.funduszeeuropejskie.gov.pl co najmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem naboru wniosków o dofinansowanie.

- Ocena wniosków o dofinansowanie nastąpi po zakończeniu naboru, tak więc kolejność ich składania nie ma znaczenia w kontekście możliwości otrzymania dofinansowania - tłumaczy rzecznik.  - Planowane są również spotkania informacyjno-promocyjne, na których omawiane będą techniczne i merytoryczne aspekty konkursu - dodaje.

- Możliwość pilotażowego wdrożenia standardu dziennego domu opieki medycznej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, jako realizacja jednej z form deinstytucjonalizacji opieki nad osobami niesamodzielnymi wynika z zapisów Rocznego Planu Działania na 2015 r. (RPD) - informuje Krzysztof Bąk.  

RPD jest dokumentem planistycznym dla całego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój sporządzanym przez Instytucję Zarządzającą (Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju) w oparciu o propozycje poszczególnych Instytucji Pośredniczących.

Ministerstwo Zdrowia pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej dla osi V -  „Wsparcie dla obszaru zdrowia”.

W przesłanej nam informacji Krzysztof Bąk wyjaśnia, że resort zdrowia dąży do upowszechnienia standardu z wykorzystaniem środków Regionalnych Programów Operacyjnych. - Niemniej jednak realizacja tego wsparcia będzie zależała od ustaleń z poszczególnymi regionami - zastrzega. 

Dzienne domy opieki mają być przeznaczone dla osób niesamodzielnych, szczególnie po 65 r. ż.

Mają być to pacjenci, którzy z jednej strony nie wymagają już hospitalizacji, z drugiej potrzebują kontynuacji leczenia i realizacji zabiegów pielęgnacyjno-opiekuńczych, których nie można otrzymać w ramach opieki domowej.  

W konkursie będą mogły startować podmioty lecznicze posiadające umowę z NFZ, funkcjonujące w systemie ochrony zdrowia co najmniej od 1 stycznia 2012 r. 

Startujący w konkursie ma także określić sposób zapewnienia trwałości projektu przez okres co najmniej trzech lat po zakończeniu finansowania pozyskanego w ramach konkursu. Wartość dofinansowania do projektu wynosić ma maks. niż 1 mln zł.   

Czytaj więcej: Ministerstwo Zdrowia uruchamia dzienne domy opieki medycznej

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.