MZ z okazji Dnia Reumatyzmu o programach lekowych i kształceniu lekarzy

ZDROWIE

Autor: Ministerstwo Zdrowia, MK/Rynek Seniora   12 października 2015 15:12


MZ z okazji Dnia Reumatyzmu o programach lekowych i kształceniu lekarzy W Polsce na schorzenia stawów o podłożu zapalnym choruje ok. 400 tys. osób. Fot. Fotolia

Z okazji przypadającego na 12 października Światowego Dnia Reumatyzmu Ministerstwo Zdrowia informuje o działaniach, jakie zostały podjęte na rzecz osób cierpiących na tę chorobę.

Resort przypomina, że dolegliwości reumatyczne skupiają się wokół układu ruchu i dotyczą 30 - 40 proc. Europejczyków. W Polsce np. na schorzenia stawów o podłożu zapalnym choruje około 400 tys. osób. Najczęściej są to osoby w wieku produkcyjnym. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2013 roku choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej stanowiły czwartą (co do częstości) przyczynę zwolnień lekarskich w Polsce.

Choroby reumatyczne mają charakter przewlekły i powodują uszkodzenie narządów ruchu. Prowadzą do postępującej niepełnosprawności pacjenta, a następnie - uniemożliwiają mu funkcjonowanie na rynku pracy. Choroby te mogą spowodować także powikłania wielonarządowe. Ich etiologia nie jest jeszcze w pełni znana, dlatego nie można wdrożyć skutecznej profilaktyki. Należy zatem zadbać o odpowiednie czynniki środowiskowe, m.in. ograniczyć palenie tytoniu, zapobiegać infekcjom i zwalczać nadwagę.

Ministerstwo Zdrowia przypomina także o działaniach, które mają pomóc pacjentom z chorobami reumatycznymi.

Wśród nich są programy lekowe, którymi objęci są pacjenci cierpiący na najcięższe choroby reumatyczne. Programy te obejmują:
- leczenie Reumatoidalnego Zapalenia Stawów (RZS) i Młodzieńczego Idiopatycznego Zapalenia Stawów (MIZS) o przebiegu agresywnym;
 - leczenie inhibitorami TNF alfa świadczeniobiorców z aktywną i ciężką postacią Zesztywniającego Zapalenia Stawów Kręgosłupa (ZZSK);
- leczenie Łuszczycowego Zapalenia Stawów o przebiegu agresywnym.

Jak informuje resort, z programów lekowych korzysta coraz więcej osób. W ciągu trzech lat liczba aktywnie leczonych pacjentów wzrosła prawie dwukrotnie. W ramach programów 17 leków stosowanych w leczeniu tych chorób zostało objętych refundacją. Ponadto na liście leków refundowanych zostało ujętych ponad 130 leków dostępnych w aptece na receptę.

Kolejne działanie wymienione przez MZ to wprowadzenie nowego, modułowego systemu specjalizacji lekarskich. Umożliwia on lekarzom uzyskiwanie tytułu specjalisty, m.in. w dziedzinie reumatologii, w krótszym czasie.

Jak czytamy na stronie resortu, dotychczas szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie reumatologii mogli realizować wyłącznie lekarze posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, medycyny ogólnej, pediatrii lub reumatologii dziecięcej.

Od 2014 r. lekarz może rozpocząć szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie reumatologii bezpośrednio po odbyciu stażu podyplomowego. Dzięki temu droga do uzyskania tytułu specjalisty w tej dziedzinie skróciła się o 3 lata.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.