MZ zapowiada bezlimitowe rozliczanie opieki paliatywnej i hospicyjnej
Autor: PAP/Rynek Seniora   28 stycznia 2016 07:08

Resort zdrowia planuje włączenie do bezlimitowego rozliczania świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz leczenia bólu - poinformował wiceminister zdrowia Piotr Warczyński podczas środowego (27 stycznia) posiedzenia senackiej komisji zdrowia.

Przypomniał, że w ostatnim czasie m.in. uelastyczniono skład konsyliów lekarskich, a także zmieniono wzór karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO).

Resort planuje m.in. uprościć kartę DiLO oraz zmienić wskaźniki wykrywalności nowotworów w podstawowej opiece zdrowotnej. Zmiany w pakiecie będą przeprowadzane również na poziomie ustawowym.

- Bardzo ważną zmianą będzie bezlimitowe rozliczanie świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, a także cały moduł - wiążący się zarówno z opieką paliatywną i hospicyjną, ale nie tylko - dotyczący leczenia bólu - dodał wiceminister. W informacji przekazanej senatorom wpisano, że propozycje zmian w tym zakresie zostaną przekazane w najbliższych tygodniach.

Promocja zdrowia i profilaktyka
Wiceminister podsumował również realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, który trwał w latach 2006-2015. Na program ten corocznie przeznaczano ok. 250 mln zł.

W efekcie programu wzrosła zgłaszalność na badania cytologiczne z 12 proc. w 2006 r. do ponad 44 proc. w 2014 r., a także na badania mammograficzne z 23 proc. do 47 proc. Resort zwraca uwagę, że dane te nie uwzględniają badań wykonywanych w placówkach prywatnych.

Wykonano także ponad 384 tys. badań kolonoskopowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego i kupiono 321 endoprotez onkologicznych dla dzieci i młodzieży. Ponadto w ramach programu kupiono np. tomografy komputerowe i rezonanse magnetyczne, a także doposażono kliniki i oddziały torakochirurgii.

Warczyński przypomniał, że na lata 2016-2024 przyjęto kolejny Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Na jego realizację każdego roku również będzie przeznaczanych do 250 mln zł.

Wiceminister powiedział, że program ten obecnie jest "nieco modyfikowany". Z informacji przekazanej senatorom wynika, że resort pracuje nad szczegółowym zestawieniem zadań, które będą realizowane w 2016 r.

Warczyński powiedział, że nowy program bardziej niż poprzedni kładzie nacisk na promocję zdrowia i profilaktykę oraz wykrywanie nowotworów. Podkreślił, że w ramach tego programu będą prowadzone badania w kierunku wczesnego wykrywania nie tylko raka jelita grubego, piersi i szyjki macicy, ale również raka płuc.

- Dużą częścią tego programu będzie moduł genetyczny, gdzie będziemy mieli położony nacisk na diagnostykę molekularną i genetyczną w opiece onkologicznej - dodał wiceminister.

Statystyki nowotworowe
Z informacji MZ wynika, że w 2012 r. w Polsce zdiagnozowano 164,1 tys. nowych przypadków nowotworów złośliwych, z czego najwięcej w województwie mazowieckim (23,6 tys.) i śląskim (20,7 tys.), a najmniej w województwach opolskim (4 tys.) i lubuskim (4,4 tys.).

Najczęściej rozpoznawane są nowotwory złośliwe płuc, nowotwory piersi, gruczołu krokowego, jelita grubego i pęcherza moczowego. Łącznie stanowiły one około połowy wszystkich nowotworów zdiagnozowanych w 2012 r.

Nowotwory najczęściej były wykrywane w II lub IV stadium zaawansowania choroby. Najwcześniej (w I i II stadium) diagnozowano nowotwory tarczycy i trzonu macicy, a najpóźniej (w IV stadium) - nowotwory trzustki, wątroby oraz przełyku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.