Na choroby rzadkie cierpią też osoby starsze

ZDROWIE

Autor: KLX/Rynek Seniora   26 lutego 2016 14:00


Na choroby rzadkie cierpią też osoby starsze Zdaniem ekspertów w Polsce na rzadkie nowotwory krwi cierpi ok. 1000 osób. Fot. Fotolia

Wśród nich są chorzy na mielofibrozę, czy czerwienicę prawdziwą - nowotwory, których podstawą są zaburzenia w produkcji krwi. Na ten problem uwagę zwracają chorzy i specjaliści.

Zdaniem ekspertów w Polsce na rzadkie nowotwory krwi cierpi ok. 1000 osób. W praktyce często okazuje się, że to właśnie niewielka liczba pacjentów może okazać się problemem, po pierwsze z uwagi na ograniczony dostęp do opracowywanych leków, z drugiej strony ze względu na możliwości finansowania tych terapii.

Autorzy raportu „Hematoonkologia w Polsce” opracowanego przez Instytut Ochrony Zdrowia wskazują, iż w wyjątkowo trudnej sytuacji nadal pozostają chorzy na mielofibrozę - nowotwór mieloproliferacyjny, którego objawy (u ponad 85% chorych występuje powiększenie śledziony, osiągającej nawet 10 kg masy i 36 cm długości1) znacząco obniżają jakość życia pacjentów.

Co więcej często w tej grupie chorych - ze względu na wiek i choroby współistniejące w starszym wieku – ograniczona jest możliwość przeprowadzenia allogenicznej transplantacji szpiku.

Natomiast przedłużający się proces udostępnienia chorym terapii farmakologicznych prowadzi do sytuacji braku alternatywy w leczeniu tej choroby.

Obchody Światowego Dnia Chorób Rzadkich (29 lutego) to dobry moment, by ponownie otworzyć publiczną dyskusję wokół tematu chorób rzadkich, zwracając szczególną uwagę na sytuację osób starszych cierpiących na rzadkie nowotwory krwi w naszym kraju, a które własnie ze względu na wiek są wykluczane z części dostępnych terapii. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.