Na demencję nie ma cudownego leku, ale...

ZDROWIE

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora   22 grudnia 2017 12:25


Na demencję nie ma cudownego leku, ale... Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kto oczekiwał prostych recept, ten się zawiódł - nie ma żadnej cudownej pigułki na chorobę Alzheimera i inne rodzaje demencji. Nie pomagają suplementy i leki, a nawet określone ćwiczenia fizyczne i umysłowe. Korzystny może być jedynie odpowiedni styl życia.

Takie wnioski wynikają z metaanalizy badań różnych metod, które podejrzewano o to, że mogą chronić przed demencją. Pisze o tym „Annals of Internal Medicine” (bit.ly/2BIYmOg, bit.ly/2CZ88K2, bit.ly/2Bvliy3, bit.ly/2B9afgZ, bit.ly/2CAp5cr).

Główny autor publikacji dr Eric B. Larson z Kaiser Permanente Washington Health Research Institute w Seattle (USA) twierdzi, że nie ma twardych dowodów na to, że przed demencją chronią takie preparaty jak ginkgo biloba (wyciąg z miłorzębu japońskiego), kwas foliowy, multiwitaminy, a także witaminy D i E oraz beta karoten.

Wydaje się, że nie pomagają również leki stosowane w leczeniu cukrzyca czy choroby sercowo-naczyniowej. Także ani aktywność fizyczna, ani ćwiczenia umysłowe nie podnoszą ogólnej sprawności umysłowej.

Jedyną nadzieją jest prowadzenie "zdrowego" stylu życia. Dean Hartley z Alzheimer’s Association zwraca uwagę, że dość dobrze udokumentowane są badania sugerujące, że może on chronić zarówno przed zawałami serca i udarami mózgu, jak i przed demencją.

"Lancet" w lipcu 2017 r. opublikował badania, z których wynika, że styl życia wpływa w jednej trzeciej na ryzyko demencji. Wyliczono, że wykształcenie obniża je o 8 proc., korekta niedosłuchu o 9 proc., pozbycie się nałogu palenia papierosów o 5 proc., a skuteczne leczenie depresji o 4 proc. Z tych badań wynika również, że aktywność fizyczna ma znaczenie, ponieważ zmniejsza ona ryzyko demencji o 3 proc.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR