Na niedobory lekarzy nakaz pracy w Polsce?

ZDROWIE

Autor: parlamentarny.pl/Rynek Seniora   10 czerwca 2016 13:13


Na niedobory lekarzy nakaz pracy w Polsce? W Polsce na 100 tys. osób przypada cztery razy mniej lekarzy niż w UE. Fot. Fotolia

Największym problemem polskich szpitali nie są pieniądze, a limity przyjęć na kierunki lekarskie - zauważa Wiktor Król, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. Wraz ze starzeniem się kadr medycznych i wyjazdami do pracy za granicę powoduje to niedobór lekarzy. Według eksperta dla absolwentów studiów medycznych warto rozważyć nakaz pracy w Polsce.

Prezes podaje przykład Wrocławia, gdzie na Politechnice Wrocławskiej przyjmuje się co roku 13,5 tys. studentów, Uniwersytecie Wrocławskim - 6,5 tys., Uniwersytecie Ekonomicznym - prawie 4 tys., a Uniwersytecie Medycznym - zaledwie 310 studentów kształconych w języku polskim oraz 150 w języku obcym.

Czytaj też: Polskie przepisy nie zachęcają do pracy lekarzy spoza UE

Ubolewa, że najpierw mówimy o jakości w służbie zdrowia, a potem okazuje się, że pacjent czeka pół roku, by zdiagnozować mu chorobę onkologiczną, bo nie ma lekarzy.

Jego zdaniem należałoby zmienić przepisy, by lekarze po studiach musieli określony czas pracować w Polsce. 

Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, nie zgadza się z takim pomysłem. Twierdzi, że "we współczesnym czasie lekarze przyjdą do pracy, jeżeli szpital będzie ładny, warunki płacy będą dobre, a lekarzy będzie odpowiednia liczba".

Jego zdaniem faktycznie mamy duże braki w personelu - 218 placówek należących do OSSP potrzebuje 360 lekarzy specjalistów i 480 pielęgniarek.

Czytaj też: Na 100 tys. Polaków przypada 21 lekarzy POZ. To cztery razy mniej niż w UE

Sokołowski radzi, by przede wszystkim zastanowić się nad systemem kształcenia personelu, szczególnie w sytuacji, gdy lekarze i pielęgniarki są coraz starsi lub wyjeżdżają za granicę.

Więcej: www.parlamentarny.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje