Na objawy parkinsona skuteczną metodą głęboka stymulacja mózgu
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   19 lipca 2016 16:33

Obecnie żaden ze znanych sposobów leczenia Parkinsona nie jest w stanie zahamować naturalnego postępu choroby, jednak właściwie dobrana terapia pozwala choremu aktywnie funkcjonować przez wiele lat. Jedną z nich, stosowaną w zaawansowanej postaci tego schorzenia, jest głęboka stymulacja mózgu (deep brain stimulation - DBS). Choć w Polsce napotyka bariery, wzbudza coraz większe zainteresowanie.

Choroba Parkinsona to typowe schorzenie związane z wiekiem i jest jedną z najczęściej występujących chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego. Liczbę chorych w Polsce szacuje się na ok. 70-90 tys., jednak z racji starzenia się populacji liczba ta będzie rosła.

- Choroba najczęściej rozpoczyna się między 40. a 70. r.ż., a średnia wieku zachorowania wynosi 58 lat. Półtora raza częściej zapadają na nią mężczyźni - mówi prof. Jarosław Sławek, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

DBS a parkinson
Pierwszy okres choroby (tzw. „miodowy miesiąc”) trwa przeciętnie 3-5 lat i charakteryzuje się dobrą i stabilną odpowiedzią na leczenie farmakologiczne (zwykle lewodopa, agoniści dopaminy, inhibitory monoaminooksydazy (MAO-B), amantadyna).

W zaawansowanej chorobie Parkinsona dochodzi do nasilenia jej głównych objawów (sztywność, drżenie spoczynkowe, sztywność i zaburzenia odruchów postawnych) i występują dyskinezy i fluktuacje ruchowe. Może wówczas dojść do sytuacji, w której dotychczasowe leczenie staje się nieskuteczne. Pozostają wówczas do wyboru nowe strategie postępowania, takie jak leczenie infuzyjne czy właśnie DBS.

DBS polega na stymulacji poprzez elektrody, za pomocą impulsów elektrycznych, jądra niskowzgórzowego mózgu (STN, subthalamic nucleus) lub części wewnętrznej gałki bladej (GPi, globus pallidus interna).

- Głęboka stymulacja mózgu de facto naśladuje leczenie farmakologiczne za pomocą substytucji dopaminy. Problem jednak w tym, że przy leczeniu doustnym lek nie utrzymuje się w organizmie długo. Okresy kiedy rzeczywiście wszystko jest w porządku, przeplatają się z dyskinezami lub nawet akinezją - wówczas chory jest w stanie całkowitego odrętwienia i nie odczuwa ani bólu, ani strachu - tłumaczy prof. Jens Volkmann, neurolog i dyrektor Kliniki Neurologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Würzburgu (Niemcy).

- DBS działa 24 godziny na dobę i może sobie radzić z objawami parkinsona w sposób ciągły - dodaje. 

Głęboka stymulacja mózgu - więcej zalet niż wad?
Zabiegi DBS wykonywane są na świecie od ponad 20 lat, a długotrwała skuteczność metody została potwierdzona wieloma badaniami klinicznymi. Poprawa w zakresie drżenia i sztywności utrzymuje się do 10 lat od implantacji stymulatora, natomiast w zakresie bradykinezji (spowolnienia ruchowego) - do 8-9 lat. Także przez okres 10 lat można uzyskać kontrolę fluktuacji ruchowych oraz dyskinez.

Zaletą DBS jest przede wszystkim niezależność pacjenta. Poprawa następuje zaraz po zabiegu - pacjent może prowadzić samochód, iść na basen, jeździć na rowerze.

Niewątpliwie plusem DBS jest także „zamknięty” sposób implantacji stymulatora - poszczególne elementy systemu umieszczone są podskórnie i wewnątrz czaszki, a parametry stymulacji - w zależności od zmieniającego się obrazu choroby - można dopasowywać przez wiele lat. 

Ograniczenia wynikające z działań niepożądanych metody to możliwość pogorszenia mowy, zaburzenia emocjonalne czy ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych. Wadą DBS jest możliwość wyłączenia się stymulatora w polu magnetycznym, co m.in. ogranicza wykonywanie niektórych badań i zabiegów medycznych.

Jednak skutki uboczne można zminimalizować poprzez właściwy dobór pacjentów oraz odpowiednią precyzję w implantacji elektrod. 

- Z pomocą przychodzi nam technika stymulacji kierunkowej (directional DBS), w której prąd lokalizowany jest w jednym konkretnym obszarze mózgu, a nie w promieniu 360 stopni. Dzięki temu możemy wzmocnić efekty pozytywne, a działania uboczne ograniczyć lub opóźnić - mówi prof. Claudio Pollo, neurochirurg i zastępca dyrektora Kliniki Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Bernie (Szwajcaria).

Przeciwwskazania do DBS to m.in. wiek pacjenta powyżej 70. r.ż., przebyte udary mózgu, zespół otępienny i depresja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR