
Osteokalcyna, hormon produkowany przez komórki kościotwórcze (osteoblasty) może pomóc opracować nowe metody zapobiegania pogarszaniu się funkcji poznawczych u seniorów - informują naukowcy na łamach pisma "Journal of Experimental Medicine".
- Nasze poprzednie badania wykazały, że osteokalcyna pełni w organizmie wiele funkcji, m.in. wpływa na pamięć. Zaobserwowaliśmy, że poziom tego hormonu u ludzi spada gwałtownie w okresie wczesnej dorosłości - zauważa autor dr Gerard Karsenty z Columbia University Medical Center.
Naukowcy postanowili dowiedzieć się, czy podniesienie poziomu osteokalcyny do poziomu sprzed spadku może zatrzymać proces utraty pamięci u seniorów.
Przypuszczenie to okazało się prawdziwe w przypadku myszy. Badacze przeprowadzili serię eksperymentów, podczas których m.in. podawano gryzoniom osteokalcynę przez dwa miesiące. W rezultacie starsze myszy podczas testów pamięciowych zaczęły radzić sobie równie dobrze jak osobniki młode. Podobne efekty zaobserwowano po wstrzyknięciu starszym myszom osocza z wysokim poziomem osteokalcyny, pobranego od młodych gryzoni. Podczas badań nie odnotowano żadnych negatywnych skutków działania hormonu.
Kolejne analizy wykazały, że osteokalcyna wiąże się z receptorami o nazwie Gpr158, które licznie występują w neuronach obszaru CA3 hipokampa, tj. struktury mózgu odpowiedzialnej za pamięć.
Dr Karsenty dodaje, że wcześniejsze analizy wskazywały także na pozytywny wpływ osteokalcyny na mięśnie. Podanie hormonu starszym myszom spowodowało, że prędkością biegu dorównywały one młodym gryzoniom.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych