Na samoistne włóknienie płuc choruje coraz więcej osób

ZDROWIE

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia   26 października 2015 16:00


Na samoistne włóknienie płuc choruje coraz więcej osób Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wraz ze starzeniem się społeczeństw rośnie liczba chorych na samoistne włóknienie płuc. Wiek to bowiem jeden z głównych czynników ryzyka zachorowania na tę chorobę.

W Polsce w 2014 roku liczba leczonych na tę chorobę przekroczyła 4,2 tys. osób. Jednocześnie o ponad milion złotych zwiększyła się także wartość świadczeń zdrowotnych udzielonych w 2014 r. w ramach SWP, które Narodowy Fundusz Zdrowia kosztowały blisko 17 mln zł.

Zdaniem lekarzy biorących udział w debacie, podczas której prezentowano wyniki raportu Uczelni Łazarskiego "Samoistne włóknienie płuc - aspekty kliniczne, ekonomiczne i systemowe”, duskutowano o kierunkach racjonalizacji opieki nad pacjentami z samoistnym włóknieniem.

Polskie społeczeństwo dramatycznie się starzeje: w 2013 r. liczba osób w wieku 65 i więcej wynosiła ok. 6 mln. Tymczasem w samoistnym włóknieniu płuc czynnik wieku jest podstawową przyczyną wzrostu zapadalności na tę chorobę - na SWP chorują głównie osoby po 50 roku życia. Oznacza to, że w perspektywie czasu choroba będzie dotyczyła coraz większej części społeczeństwa i generowała wyższe niż obecnie wydatki. Dlatego też, zdaniem specjalistów samoistne włóknienie płuc, jako choroba dotycząca osób starszych powinna być traktowana priorytetowo.

Ze wspomnianego raportu wynika tymczasem, że Polska nie posiada odpowiedniego systemu zarządzania tą chorobą, który pozwoliłby na jej monitorowanie, a co za tym idzie optymalizację leczenia i kosztów z tym związanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR