Na śmiertelnie groźne choroby układu oddechowego - profilaktyka i bilans 60-latka?
Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   10 grudnia 2015 17:01

Choroby układu oddechowego, jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy samoistne włóknienie płuc (SWP) to zmora starzejącego się społeczeństwa. Problem jest tym większy, że większość chorych jest diagnozowanych jest za późno, by można ich skutecznie leczyć. Zmienić sytuację może wprowadzenie bilansu dla 60-latków.

Tylko z powodu POChP i SWP rocznie umiera ok. 40 tys. osób, a liczba ta będzie zwiększać się wraz z rosnącą populacją seniorów. Odpowiedzi na pytanie, jak zmniejszyć te liczby, szukali eksperci w czasie warszawskiej debaty „Choroby płuc w obliczu starzenia się społeczeństwa” (10 grudnia).

Prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny , Pracy i Polityki Społecznej zwrócił uwagę, że wraz z wprowadzeniem ustawy o zdrowiu publicznym należy oczekiwać, że sytuacja samych chorych, jak i profilaktyka chorób układu oddechowego powinna się zdecydowanie zmienić. 

- Dziś mamy miliony osób cierpiących na choroby płuc i są on jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmiertelności Polaków. Walka o bezpieczną, zdrową starość musi więc uwzględniać te problemy zdrowotne naszego społeczeństwa - komentował.

Wzrosną koszty leczenia
Jak podkreślał, musimy się zmierzyć z konsekwencjami rosnącej długości życia, takimi jak zwiększająca się populacja seniorów. Coraz dotkliwiej dotykają ją jednak choroby cywilizacyjne typu choroby płuc.

- Ponieważ będziemy żyć jeszcze dłużej, musimy zadbać o to by ta populacja osób starszych była jak najzdrowsza. Inaczej koszty leczenia seniorów nas zrujnują, bo trzeba pamiętać, że w ochronie zdrowia to osoby w wieku podeszłym generują największe koszty leczenia - zaznaczył.

Jak podkreślał obecnie co czwarty Polak ma alergiczny nieżyt nosa, a co piąty jest zagrożony astmą. Przewlekłe objawy ze strony dróg oddechowych istotnie zwiększają ryzyko takich chorób jak POChP.

- Co to oznacza? Że musimy podjąć wysiłek działań profilaktycznych, które przy dłuższym życiu zapewnią jego dobrą jakość - komentował ekspert. 

Zbyt późna diagnoza
Prof. Paweł Śliwiński, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, stwierdził, że największym problem u osób starszych jest właśnie POChP, astma i samoistne włóknienie płuc (SWP) .

- Z wiekiem zwiększa się też liczba osób z zaburzenia oddychania w czasie snu, nowotworami płuc, a i zapalenia płuc mają swoje apogeum w wieku podeszłym. Grupa chorób płuc, która jest domeną seniorów jest bardzo szeroka - podkreślał prof. Śliwiński. Dodał, że POChP i rak płuc to choroby, które również są wciąż diagnozowane za późno.

- Wcześniejsze rozpoznanie pozwoliłoby i na skuteczniejsza walkę z nimi i zmniejszyłoby koszty ich leczenia - dodał specjalista. 

Potrzebny bilans 60-latka
Jerzy Gryglewicz,  ekspert ds. zdrowia Uczelni Łazarskiego, zwrócił uwagę, że jest szansa, iż choroby płuc będą skuteczniej wychwytywane u osób starszych za sprawą  Narodowego Programu Zdrowia , który przewiduje wprowadzenie bilansu 60-latka.

-  Jeżeli w  bilansie pojawią się badania nakierowane na choroby płuc, to uda się skutecznie wyłapać dziś niezdiagnozowanych chorych. Oczywiście konieczne jest zabezpieczenie środków na realizowanie takiego bilansu - zaznaczał Gryglewicz. 

Zebrani na spotkaniu specjaliści stwierdzili, że osoby cierpiące z powodu chorób płuc mają ograniczone możliwości z korzystania z  rehabilitacji, która, jak podkreślano, w tym wypadku przedłuża życie chorych. Problematyczny jest też dostęp do tlenoterapii.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR