
Propozycja współfinansowania przez pacjentów usunięcia zaćmy w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej wzbudziła ogromne zainteresowanie seniorów. Płacą połowę za zabieg, ale dzięki temu nie czekają w kolejce i zyskują możliwość wyboru soczewki.
Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej z początkiem kwietnia br. rozpoczął akcję "Oko na seniora", która adresowana jest do starszych mieszkańców miasta. Przygotował ulotki oraz broszury informacyjne dla seniorów o zaćmie, możliwościach jej leczenia oraz o samym zabiegu jej usunięcia i zaprosił na spotkania.
Pierwsze odbyły się w minioną środę (5 kwietnia), przeprowadzone przy okazji zebrania rudzkiego koła Polskiego Związku Emerytów i Rencistów. Wzbudziły ogromne zainteresowanie. W sumie wzięło w nich udział około 190 seniorów. Przyszli tłumnie, bo wcześniej dotarła do nich wiadomość, że w razie stwierdzenia zaćmy będą mogli - współpłacąc - skorzystać z szybszego jej usunięcia, zamiast tkwić w kolejkach. Zyskują też możliwość wyboru soczewki.
Zapłacą połowę ceny
W ramach akcji "Oko na seniora", zakwalifikowani do zabiegu komercyjnego usunięcia zaćmy seniorzy zapłacą 52 proc. jego ceny - ok. 1400 złotych. Różnicę pokryje szpital, ze środków finansowych, jakie otrzymał od samorządu Rudy Śląskiej.
- Wykonujemy wszystkie potrzebne badania diagnostyczne i kwalifikujemy do operacji. Na zabieg dofinansowany przez miasto czeka blisko 300 mieszkańców Rudy Śląskiej. Cena, standard świadczonej usługi, do tego krótka hospitalizacja z pełną opieką anestezjologiczną przy zabiegu, to niewątpliwie nasze atuty - mówi dr Beata Kumor-Wierzba, ordynator oddziału okulistycznego w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej.
W kraju na zabieg usunięcia zaćmy oczekuje 540 tys. osób, na Śląsku - ponad 80 tys. Czas oczekiwania skraca się w porównaniu z minionymi latami, ale nadal pozostaje długi.
Jak podaje Barometr Fundacji WHC, na przełomie lutego i marca 2017 roku ten czas wynosił 22,4 miesiąca. Oczywiście to wyliczenia uśrednione, bo są także placówki, gdzie zabieg usunięcia zaćmy można wykonać niemal od ręki, ale i takie, gdzie wykonany zostanie po 2020 roku.
Na zmniejszenie kolejek miało wpływ wprowadzenie w życie unijnej dyrektywy transgranicznej (w praktyce od listopada 2014 r.), co umożliwiło przeprowadzanie operacji za granicą i refundacji zabiegu przez NFZ. Znaczenie miało też obniżenie o 25 proc. wyceny procedury, przy zachowaniu ogólnej kwoty (560 mln zł) przeznaczonej na te zabiegi.
Po decyzji o zmianie planu finansowego NFZ na wniosek ministra zdrowia zwiększono ogólną pulę środków na operacje zaćmy o ponad 57 mln złotych. Jak wyliczył resort, pozwoli to przyjąć na zabiegi dodatkowo ponad 24 tys. pacjentów.
Samorząd dokapitalizował szpital
Jak tłumaczą samorządowcy z Rudy Śląskiej, problem zaćmy dotyczy przede wszystkim osób najsłabszych finansowo - emerytów i rencistów, którzy zazwyczaj nie mają możliwości skorzystania z zabiegów komercyjnych w kraju, ze względu na ich cenę. Również leczenie za granicą raczej nie jest dla nich dostępne. Wymaga zainwestowania własnych pieniędzy i oczekiwania na refundację oraz poniesienia dodatkowych wydatków związanych z wyjazdem i różnicą pomiędzy wysokością refundacji a realnym kosztem.
Inicjatywa rudzkiego samorządu i szpitala ma przyjść seniorom w sukurs. Informacja, jaka wcześniej obiegła media - o tym, że samorząd po prostu kupi w należącym do niego szpitalu zabiegi usuwania zaćmy u rudzkich seniorów - nie jest jednak ścisła.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych