Na usunięcie zaćmy czeka ponad pół miliona osób. W tym szpitalu jest szybciej, jeśli się dopłaci

ZDROWIE

Autor: Jacek Janik/Rynek Seniora   07 kwietnia 2017 12:21


Na usunięcie zaćmy czeka ponad pół miliona osób. W tym szpitalu jest szybciej, jeśli się dopłaci Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Propozycja współfinansowania przez pacjentów usunięcia zaćmy w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej wzbudziła ogromne zainteresowanie seniorów. Płacą połowę za zabieg, ale dzięki temu nie czekają w kolejce i zyskują możliwość wyboru soczewki.

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej z początkiem kwietnia br. rozpoczął akcję "Oko na seniora", która adresowana jest do starszych mieszkańców miasta. Przygotował ulotki oraz broszury informacyjne dla seniorów o zaćmie, możliwościach jej leczenia oraz o samym zabiegu jej usunięcia i zaprosił na spotkania.

Pierwsze odbyły się w minioną środę (5 kwietnia), przeprowadzone przy okazji zebrania rudzkiego koła Polskiego Związku Emerytów i Rencistów. Wzbudziły ogromne zainteresowanie. W sumie wzięło w nich udział około 190 seniorów. Przyszli tłumnie, bo wcześniej dotarła do nich wiadomość, że w razie stwierdzenia zaćmy będą mogli - współpłacąc - skorzystać z szybszego jej usunięcia, zamiast tkwić w kolejkach. Zyskują też możliwość wyboru soczewki.

Zapłacą połowę ceny
W ramach akcji "Oko na seniora", zakwalifikowani do zabiegu komercyjnego usunięcia zaćmy seniorzy zapłacą 52 proc. jego ceny - ok. 1400 złotych. Różnicę pokryje szpital, ze środków finansowych, jakie otrzymał od samorządu Rudy Śląskiej.

- Wykonujemy wszystkie potrzebne badania diagnostyczne i kwalifikujemy do operacji. Na zabieg dofinansowany przez miasto czeka blisko 300 mieszkańców Rudy Śląskiej. Cena, standard świadczonej usługi, do tego krótka hospitalizacja z pełną opieką anestezjologiczną przy zabiegu, to niewątpliwie nasze atuty - mówi dr Beata Kumor-Wierzba, ordynator oddziału okulistycznego w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej.

W kraju na zabieg usunięcia zaćmy oczekuje 540 tys. osób, na Śląsku - ponad 80 tys. Czas oczekiwania skraca się w porównaniu z minionymi latami, ale nadal pozostaje długi.

Jak podaje Barometr Fundacji WHC, na przełomie lutego i marca 2017 roku ten czas wynosił 22,4 miesiąca. Oczywiście to wyliczenia uśrednione, bo są także placówki, gdzie zabieg usunięcia zaćmy można wykonać niemal od ręki, ale i takie, gdzie wykonany zostanie po 2020 roku.

Na zmniejszenie kolejek miało wpływ wprowadzenie w życie unijnej dyrektywy transgranicznej (w praktyce od listopada 2014 r.), co umożliwiło przeprowadzanie operacji za granicą i refundacji zabiegu przez NFZ. Znaczenie miało też obniżenie o 25 proc. wyceny procedury, przy zachowaniu ogólnej kwoty (560 mln zł) przeznaczonej na te zabiegi.

Po decyzji o zmianie planu finansowego NFZ na wniosek ministra zdrowia zwiększono ogólną pulę środków na operacje zaćmy o ponad 57 mln złotych. Jak wyliczył resort, pozwoli to przyjąć na zabiegi dodatkowo ponad 24 tys. pacjentów.

Samorząd dokapitalizował szpital
Jak tłumaczą samorządowcy z Rudy Śląskiej, problem zaćmy dotyczy przede wszystkim osób najsłabszych finansowo - emerytów i rencistów, którzy zazwyczaj nie mają możliwości skorzystania z zabiegów komercyjnych w kraju, ze względu na ich cenę. Również leczenie za granicą raczej nie jest dla nich dostępne. Wymaga zainwestowania własnych pieniędzy i oczekiwania na refundację oraz poniesienia dodatkowych wydatków związanych z wyjazdem i różnicą pomiędzy wysokością refundacji a realnym kosztem.

Inicjatywa rudzkiego samorządu i szpitala ma przyjść seniorom w sukurs. Informacja, jaka wcześniej obiegła media - o tym, że samorząd po prostu kupi w należącym do niego szpitalu zabiegi usuwania zaćmy u rudzkich seniorów - nie jest jednak ścisła.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR