Na Węgrzech brakuje lekarzy rodzinnych. Prawie połowa ma więcej niż 60 lat

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 maja 2017 13:48


Na Węgrzech brakuje lekarzy rodzinnych. Prawie połowa ma więcej niż 60 lat Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prawie pół miliona osób na Węgrzech nie ma stałego lekarza domowego z powodu wakujących etatów - poinformował w poniedziałek (29 maja) dziennik "Vilaggazdasag".

Według danych Narodowego Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego (NEA) obecnie nieobsadzone są 352 etaty lekarzy rodzinnych i 284 etaty stomatologów. W 2015 r. na Węgrzech pracowało 4817 lekarzy rodzinnych - o 6,6 proc. mniej niż na przełomie XX i XXI wieku.

Zdaniem przedstawiciela Narodowego Instytutu Rozwoju Zdrowia (NEI) Magora Pappa, którego cytuje dziennik, obecnie ponad 440 tys. osób nie ma stałego lekarza rodzinnego, co znaczy, że właśnie tylu Węgrów pozbawionych jest odpowiedniego dostępu do służby zdrowia.

Jeśli sytuacja się nie zmieni, to do 2025 r. liczba nieobsadzonych etatów lekarzy rodzinnych może się podwoić - ocenił Papp. Aby temu zapobiec, w ciągu najbliższych 10 lat byłoby potrzebnych przynajmniej 250-300 nowych lekarzy rodzinnych rocznie, a tymczasem w 2016 r. egzamin na lekarza rodzinnego zdało na Węgrzech tylko 120 osób.

Przeciętny wiek lekarzy rodzinnych jest dość zaawansowany. 44 proc. z nich ukończyło już 60. rok życia, a 11 proc. - nawet 70 lat. Tylko 26 proc. ma poniżej 50 lat, a 9 proc. - poniżej 40.

Jednocześnie - jak pisze dziennik - lekarze skarżą się na przeciążenie pracą. W 2015 r. na jednego lekarza rodzinnego przypadało przeciętnie o jedną czwartą więcej pacjentów niż w 2000 r. Wśród chorych w 2016 roku było o 36 proc. więcej osób powyżej 60. roku życia niż w 1981 r. - aż 2,5 mln.

"Vilaggazdasag" dodaje, że brak lekarzy stanowi największy problem na prowincji, gdzie stale nieobsadzonych etatów lekarzy rodzinnych jest ponad 10 proc. Szczególnie dotknięte komitaty (województwa) to Nograd i Borsod-Abauj-Zemplen na północy oraz Bekes, Somogy i Tolna na południu kraju.

Portal Index pisał w ubiegłym roku, że w ciągu ostatnich 10 lat Węgry opuściło około 10 tys. lekarzy i w samej Wielkiej Brytanii pracuje ich 1,8 tys. Na Węgrzech mieszka niecałe 10 mln ludzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR