Nadumieralność mężczyzn. Jak zapewnić im zdrowie starzenie się?
Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Seniora   17 lutego 2015 20:22

Mężczyznom pozwoli żyć dłużej i zdrowo się starzeć jedynie edukacja zdrowotna i profilaktyka, która potrzebna jest od najwcześniejszych lat. - Z pewnością powstanie niedługo ustawa o zdrowiu publicznym, która w tym pomoże. Ale musi mieć finansowanie, bo inaczej podzieli los bardzo dobrego, ale martwego Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego - przestrzegał 17 lutego br. w Senacie Maciej Piróg doradca Prezydenta RP ds. zdrowia.

Celem konferencji pt. „Polski mężczyzna może żyć dłużej i zdrowo się zestarzeć” było przedstawienie głównych przyczyn zdrowotnych i barier w systemie opieki medycznej wpływających na długość i jakość życia mężczyzn w Polsce.

Jednym z inicjatorów konferencji, wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (obok prof. Piotra Radziszewskiego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), wskazał na początku, że nasze społeczeństwo starzeje się najszybciej spośród krajów UE.

Jakie są prognozy dla Polski? Zgodnie z przewidywaniami GUS, w skali kraju liczebność osób starszych (65+) zwiększy się o 5,4 mln w ciągu 35 lat.

Udział ludności w wieku 65 lat i więcej w populacji ogółem będzie stale wzrastał. Od 14,7 proc w 2013 r., przez 18,9 proc w 2020 r., do 32,7 proc. ogółu społeczeństwa w 2050 r.

Gdzie ci mężczyźni?
- Sytuacja demograficzna jest naszym głównym wyzwaniem - podkreśliła Marzena Breza, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Zwróciła przy tym uwagę na zjawisko feminizacji starości w Polsce, nie mające w takiej skali odpowiednika w innych krajach Unii Europejskiej.

- Od 2012 r. realizujemy rządowy program aktywności społecznej osób starszych, zdrowego i aktywnego starzenia się. Wydamy na to 40 mln zł rocznie do 2020 r. Ale trzeba podkreślić, że naszymi beneficjentami są głównie kobiety, to one korzystają przede wszystkim z tych pieniędzy - mówiła Marzena Breza.

Dodatkowe środki na zdrowe i aktywne starzenie się zostaną wydane w ramach kolejnego programu - Senior-WIGOR. Na domy dziennego pobytu resort przeznaczy kolejno: 20 mln zł w 2015 r., 40 mln zł w 2016, 60 mln zł w 2017 r. Być może z tych środków zaczną też korzystać mężczyźni, których kondycja zdrowotna i społeczna znacząco różni się przecież od kondycji polskich kobiet.

Długość i jakość życia
- Według szacunków GUS za 2014 rok oczekiwana długość życia noworodka płci męskiej to nieco ponad 73 lata, tyle samo co w roku 2013. Mężczyźni w krajach Europy Zachodniej żyją około 6 lat dłużej, a średnia długość życia Polek to około 81 lat - mówił prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

Niepokojące jest to, że to właśnie wyższa umieralność w segmencie 45-64 lat najbardziej przyczynia się do tego, że polscy mężczyźni żyją krócej, a to przecież wiek produkcyjny. To pokazuje, jak wiele jest do zrobienia, szczególnie że u nas sytuacja się poprawia, ale w Europie zachodniej też. Dlatego różnice w niektórych segmentach wieku nie zmniejszyły się od 1990 r.

Długość życia w bardzo dużym stopniu zależy od poziomu wykształcenia. - 25-latek po studiach może oczekiwać, że będzie żył 14 lat dłużej niż jego rówieśnik z wykształceniem podstawowym - wyliczał prof. Wojtyniak.

W rezultacie o ile osoby z wyższym wykształceniem najbardziej zbliżyły się do poziomu długości życia na Zachodzie, to mężczyzn słabo wykształconych dalej dzieli pod tym względem przepaść.

- Żeby mężczyzna mógł się zdrowo zestarzeć, trzeba podjąć odpowiednie działania, ale wcześniej niż dopiero w wieku emerytalnym - postulował prof. Wojtyniak.

Mało czasu na reakcję
Jakie jednostki i zespoły chorobowe przyczyniają się najbardziej do tego, że mężczyźni żyją krócej niż w krajach zachodniej Europy? W pierwszej kolejności choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, udary mózgu.

- Udary to trzecia przyczyna śmierci osób po 60 r.ż., jest za to główną przyczyną niesprawności osób w wieku podeszłym. Po 45 r.ż. zapadalność  wzrasta u mężczyzn, po 70 r.ż. u kobiet - wyliczała prof. Danuta Ryglewicz, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.