Największy zabójca wśród nowotworów to rak płuc. Na walkę z nim wciąż wydajemy za mało

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 stycznia 2017 09:34


Największy zabójca wśród nowotworów to rak płuc. Na walkę z nim wciąż wydajemy za mało Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rak płuc powoduje w Polsce więcej zgonów niż rak piersi, prostaty i jelita grubego łącznie. Jednak wydatki na programy lekowe dla chorych na ten nowotwór stanowią tylko 2 proc. wszystkich nakładów NFZ na programy onkologiczne - alarmują eksperci.

Tymczasem, dzięki dostępowi do najnowszych metod terapii, można znacznie przedłużyć życie pacjentów z tym najczęstszym i jednym z najgroźniejszych nowotworów, mówili specjaliści podczas briefingu prasowego zorganizowanego w czwartek w Warszawie w ramach Forum Raka Płuca.

Rak płuc ogólnoświatową pandemią
Prof. Rodryg Ramlau z Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca podkreślił, że obecnie zachorowania na ten nowotwór można nazwać ogólnoświatową pandemią. Co roku zapada na niego 1,5 mln ludzi na świecie. W Polsce rocznie diagnozuje się go u ponad 21 tys. osób, podobna liczba chorych umiera z jego powodu. Jest to najczęstszy z nowotworów złośliwych i największy wśród nich zabójca - liczba zgonów na raka płuca jest wyższa niż z powodu raka piersi, prostaty i raka jelita grubego razem wziętych.

- Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkich chorych onkologicznych ostatnio rozpoznanych w Polsce, to co piąty mężczyzna i co 10 kobieta ma raka płuca - mówił ekspert. - W połowie lat 90. zaobserwowano wśród panów stabilizację zarówno zachorowalności, jak i umieralności na raka płuca, szczególnie w młodszych grupach wiekowych. Niestety nie możemy tego powiedzieć o kobietach - dodał.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) wynika, że od 2007 r. więcej pań umiera rocznie na raka płuca niż na raka piersi.

Wśród pacjentów z rakiem płuca na wyleczenie mają szansę ci, którzy zostaną zdiagnozowani wcześnie, na etapie, gdy nowotwór może być usunięty operacyjnie.

- Problem z wczesnym rozpoznawaniem tego raka jest taki, że rozwija się on w sposób bezobjawowy. A jeśli objawy występują, są bagatelizowane przez chorego oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - mówił prof. Ramlau.

Palacze bagatelizują objawy
Na raka płuca chorują bowiem najczęściej nałogowi palacze papierosów (palący przez 20-25 lat). U nich przewlekły kaszel czy okresowa duszność są uważane za objawy występujące naturalnie. Gdy pojawia się krwioplucie i chory trafia do lekarza, to okazuje się, że nowotwór jest zaawansowany i na wyleczenie nie ma szans. Do leczenia chirurgicznego kwalifikuje się w Polsce ok. 15 proc. chorych z najczęstszym typem raka płuca, tj. rakiem niedrobnokomórkowych (który stanowi ok. 85 proc. wszystkich przypadków raka płuca).

Pacjenci, którzy nie mogą być operowani, kwalifikują się do terapii paliatywnej.

- Wbrew powszechnej opinii jest to aktywne leczenie, które ma nie tylko poprawić jakość życia chorego, ale też wydłużyć jego życie - zaznaczył dr hab. Dariusz M. Kowalski z Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Specjalista przypomniał, że w ostatnich latach pojawiły się nowe leki, "które dramatycznie zmieniły losy chorych". Przyczyniło się do tego lepsze poznanie biologii i genetyki nowotworów płuca. Obecnie rozróżnia się więcej podtypów raka płuca, a leczenie dobiera się indywidualnie dla pacjenta, m.in. na podstawie zmian molekularnych w komórkach nowotworu.

"Wielki hit" wśród leków
- Do niedawna mieliśmy tylko leczenie chirurgiczne, chemio- i radioterapię, ale od kilku lat mamy leki ukierunkowane molekularnie, a ostatnio - mamy nadzieję - wielki hit, czyli tzw. leki immunokompetentne oraz ich kombinacje" - tłumaczył dr Kowalski.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR