Największy zabójca wśród nowotworów to rak płuc. Na walkę z nim wciąż wydajemy za mało

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 stycznia 2017 09:34


Największy zabójca wśród nowotworów to rak płuc. Na walkę z nim wciąż wydajemy za mało Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Leki immunokompetentne (określane też jako immunoterapia) pobudzają układ odporności pacjenta do rozpoznawania i zwalczania komórek nowotworu. Z badań klinicznych wynika, że ich zastosowanie może przedłużyć życie chorym na raka płuca średnio o 4 miesiące, a w pewnej podgrupie chorych o 12 miesięcy. Dr Kowalski przypomniał, że w połowie lat 90. XX w. za wielki sukces uznano to, iż chemioterapia wydłużyła średni czas przeżycia chorych na raka płuca o 4-6 tygodni.

Dla węższych grup pacjentów z rakiem płuca i specyficznymi zmianami genetycznymi można dobierać tzw. leki ukierunkowane molekularnie, które również w istotny sposób wydłużają życie chorych.

- Na naszych oczach losy chorych na raka płuca ulegają zmianie. W olbrzymiej części przypadków możemy doprowadzić do tego, że choć nie wyleczymy tego nowotworu, to zmienimy go w chorobę przewlekłą - przekonywał dr Kowalski. Podkreślił, że dzięki nowym lekom coraz więcej chorych na raka płuca przeżywa kilka lat. W tym czasie dobrze się czują, są aktywni zawodowo.

Powstała specjalna platforma edukacyjna
- Niestety, pod względem dostępności wysokospecjalistycznych, spersonalizowanych metod leczenia raka płuca Polska jest w ogonie Europy. Jako środowisko zajmujące się leczeniem tych chorych, uważamy, że tak nie może być. Brak tych terapii powoduje zwiększoną śmiertelność pacjentów z rakiem płuca w naszym kraju. Odbieramy im w ten sposób ileś miesięcy i lat życia - zaznaczył prof. Ramlau.

Podkreślił, że aby zmienić los tych chorych, eksperci razem z organizacjami pacjentów stworzyli Forum Raka Płuca, którego celem jest edukowanie chorych, lekarzy (onkologów pulmonologów i lekarzy POZ) oraz całego społeczeństwa.

W tym celu przygotowana została internetowa platforma edukacyjna (www.ForumRakaPluca.pl) dedykowana głównie chorym, ale też lekarzom. Można na niej pozyskać wiedzę na temat tego, jak powinna wyglądać diagnostyka raka płuca, leczenie w zależności do stadium choroby, jaki jest dostęp do nowoczesnych terapii oraz jakie badania kliniczne nad nowymi terapii są obecnie prowadzone i jaka jest możliwość wzięcia w nich udziału.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR