
Leki immunokompetentne (określane też jako immunoterapia) pobudzają układ odporności pacjenta do rozpoznawania i zwalczania komórek nowotworu. Z badań klinicznych wynika, że ich zastosowanie może przedłużyć życie chorym na raka płuca średnio o 4 miesiące, a w pewnej podgrupie chorych o 12 miesięcy. Dr Kowalski przypomniał, że w połowie lat 90. XX w. za wielki sukces uznano to, iż chemioterapia wydłużyła średni czas przeżycia chorych na raka płuca o 4-6 tygodni.
Dla węższych grup pacjentów z rakiem płuca i specyficznymi zmianami genetycznymi można dobierać tzw. leki ukierunkowane molekularnie, które również w istotny sposób wydłużają życie chorych.
- Na naszych oczach losy chorych na raka płuca ulegają zmianie. W olbrzymiej części przypadków możemy doprowadzić do tego, że choć nie wyleczymy tego nowotworu, to zmienimy go w chorobę przewlekłą - przekonywał dr Kowalski. Podkreślił, że dzięki nowym lekom coraz więcej chorych na raka płuca przeżywa kilka lat. W tym czasie dobrze się czują, są aktywni zawodowo.
Powstała specjalna platforma edukacyjna
- Niestety, pod względem dostępności wysokospecjalistycznych, spersonalizowanych metod leczenia raka płuca Polska jest w ogonie Europy. Jako środowisko zajmujące się leczeniem tych chorych, uważamy, że tak nie może być. Brak tych terapii powoduje zwiększoną śmiertelność pacjentów z rakiem płuca w naszym kraju. Odbieramy im w ten sposób ileś miesięcy i lat życia - zaznaczył prof. Ramlau.
Podkreślił, że aby zmienić los tych chorych, eksperci razem z organizacjami pacjentów stworzyli Forum Raka Płuca, którego celem jest edukowanie chorych, lekarzy (onkologów pulmonologów i lekarzy POZ) oraz całego społeczeństwa.
W tym celu przygotowana została internetowa platforma edukacyjna (www.ForumRakaPluca.pl) dedykowana głównie chorym, ale też lekarzom. Można na niej pozyskać wiedzę na temat tego, jak powinna wyglądać diagnostyka raka płuca, leczenie w zależności do stadium choroby, jaki jest dostęp do nowoczesnych terapii oraz jakie badania kliniczne nad nowymi terapii są obecnie prowadzone i jaka jest możliwość wzięcia w nich udziału.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych