Należy dostosować system ochrony zdrowia do potrzeb seniorów

ZDROWIE

Autor: Rynek Seniora   21 października 2016 16:34


Należy dostosować system ochrony zdrowia do potrzeb seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 2030 r. osoby starsze będą stanowiły jedną czwartą społeczeństwa, zaś w roku 2060, ich liczba wzrośnie do jednej trzeciej. W związku z tym należy zmienić cały system opieki zdrowotnej pod kątem tej grupy społecznej - mówili 20 października br. eksperci podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów.

Geriatria, czyli dziedzina medycyny poświęcona schorzeniom wieku podeszłego, wciąż pozostawia w Polsce wiele do życzenia. Jak zaznaczył przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów Krzysztof Ostrowski, geriatrią w Polsce bardzo często zajmuje się lekarz rodzinny lub internista.

Wniosek jest zatem jeden - borykamy się z ogromnym problemem braku wystarczającej liczby specjalistów. Wiadomo, że współcześnie mamy do czynienia z trendem tzw. starzejącego się społeczeństwa. Działania zapewniające seniorom godne życie oraz wysokiej jakości proces leczenia powinny być zatem jednym z priorytetów polityki zdrowotnej.

- W związku z tym należy zmienić cały system opieki zdrowotnej pod kątem tej grupy społecznej. Aby osoby starsze miały zapewnioną odpowiednią opiekę, musimy spojrzeć na nią kompleksowo. W Polsce pracuje obecnie zaledwie 390 lekarzy geriatrów, z czego połowa z nich nie działa w swojej specjalizacji – zaznaczył prof. Tomasz Kostka, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.

Dostęp do leczenia chorób rzadkich
Na problem starzejącego się społeczeństwa zwróciła uwagę również dr n. med. Katarzyna Lewandowska z I Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. - Jednym z najcięższych schorzeń dotykających osoby starsze jest idiopatyczne włóknienie płuc (IPF). To rzadka postać ciężkiej, nieodwracalnej i nieuleczalnej choroby, która w szybkim tempie prowadzi do śmierci.

Dr Lewandowska dodała, że w Polsce brakuje dostępu do leczenia przy chorobach rzadkich. Dostępne na rynku leki nie są refundowane i tylko połowa chorych cierpiących na IPF przeżywa trzy lata. Taka sytuacja jest niemożliwa do zaakceptowania i wymaga pilnych działań ze strony resortu zdrowia.

Ciężką sytuację chorych borykających się z idiopatycznym włóknieniem płuc potwierdził podczas posiedzenia Zespołu sam pacjent, który najlepiej wie, jak radzenie sobie z chorobą wygląda w praktyce.

- Na rynku europejskim istnieją dwa leki powodujące opóźnienie rozwoju choroby, które są refundowane we wszystkich krajach UE, za wyjątkiem Polski i  Bułgarii. Koszt miesięcznej terapii, który polski pacjent ma pokrywać z własnej kieszeni, wynosi od 6 do 9 tys. zł. Jako pacjenci dotknięci IPF wystąpiliśmy już do ministra zdrowia, aby leki był refundowany również w naszym kraju - powiedział Lech Karpowicz, prezes Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF. Okazuje się, że z podobnym wykluczeniem spotykają się również pacjenci chorzy na mielofibrozę, czyli włóknienie szpiku kostnego.

Koordynacja opieki i kompleksowość leczenia
Spotkanie pozwoliło również omówić problem seniorów walczących z chorobami nowotworowymi. Aleksandra Rudnicka z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych przypomniała, że podczas pracy nad pakietem onkologicznym, narodził się pomysł stworzenia Karty Pacjenta Seniora, czyli osoby po 65. roku życia, która co 5 lat przechodziłaby badanie pod kątem chorób onkologicznych. Wówczas pomysłu nie udało się zrealizować, dlatego podczas posiedzenia zwrócono się z prośbą o jego ponowne rozpatrzenie.

Zgromadzeni goście szczegółowo przedyskutowali też problematykę kompleksowej opieki zdrowotnej, którą należałoby promować właśnie pod kątem dbałości o zdrowie osób starszych. Seniorzy nie mogą być pozostawiani sami sobie, tuż po opuszczeniu placówki szpitalnej. A tak, niestety, wygląda w wielu przypadkach dzisiejsza rzeczywistość.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR