Napoje słodzone wpędzają w choroby

ZDROWIE

Autor: Deustche Welle/Rynek Seniora   25 sierpnia 2016 10:39


Napoje słodzone wpędzają w choroby Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad 25 proc. napojów sprzedawanych w Niemczech zawiera więcej niż 8 proc. cukru, czyli sześć i pół kostki na ćwierć litra. Przesłodzonych, czyli zawierających ponad 5 proc. cukru, jest natomiast aż 60 proc. napojów - alarmuje organizacja konsumencka Foodwatch, która przebadała 463 produkty. Apeluje ona, by wzorem Wielkiej Brytanii wprowadzić akcyzę na cukier.

Oliver Huizinga, ekspert Foodwatch, domaga się, by producenci zbyt słodkich napojów partycypowali w finansowaniu miliardowych kosztów zdrowotnych i programów prewencyjnych.

Foodwatch przetestował lemoniady, napoje energetyzujące, musujące napoje z sokiem owocowym, herbatki orzeźwiające, soki owocowe i tzw. napoje funkcjonalne na bazie wody (near-water). Przebadane napoje słodzone cukrem zawierały przeciętnie ponad sześć kostek cukru na 250 ml. W czołówce znalazły się przede wszystkim napoje energetyzujące i lemoniady. 

Jak donosi Deutsche Welle, cukrową bombą okazał się produkowany przez koncern Pepsi "energetyk" Rockstar Guava z 16-proc. zawartością cukru, co oznacza, że pół litra tego napoju zawiera 26 kostek cukru. To trzy razy więcej niż dzienne spożycie cukru zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Już jedna puszka popularnej Coca-Coli zawiera ok. 9 łyżeczek cukru, czyli dzienną normę WHO.

Według Foodwatch Niemcy spożywają najwięcej na świecie słodzonych napojów orzeźwiających - ponad 80 litrów rocznie. Sprzyja to otyłości i zwiększa ryzyko zapadnięcia m.in. cukrzycę typu 2. Tylko nadwaga i otyłość kosztują niemieckie kasy chorych 63 mld euro rocznie.

W ramach walki ze zjawiskiem otyłości na wprowadzenie akcyzy na słodkie napoje zdecydował się ostatnio rząd brytyjski. Od 2018 r. producenci będą obciążeni podatkiem: 18 centów w przypadku 50 gramów cukru na litr napoju, 24 centy powyżej 80 gramów na litr.

Więcej: www.dw.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR