Narodowy Instytut Geriatrii powstanie na bazie stołecznego Instytutu Reumatologii

ZDROWIE

Autor: PWX/Rynek Seniora   17 listopada 2014 09:43


Narodowy Instytut Geriatrii powstanie na bazie stołecznego Instytutu Reumatologii

W piątek (14 listopada) minister zdrowia przekazał do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie.

W projekcie zaproponowano zmianę dotychczasowej nazwy Instytutu Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher na Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher. Zmiana nazwy ma za zadanie odzwierciedlać zaproponowany w projekcie nowy zakres działalności Instytutu.

Jak napisano w projekcie, zmiana działalności Instytutu jest uzasadniona brakiem instytutu badawczego prowadzącego kompleksowe badania i terapię w dziedzinie geriatrii, pomimo rosnących potrzeb i wyzwań związanych z opieką nad osobami starszymi.

Zadania, jakie będą postawione przed zreorganizowanym Instytutem obejmują m. in.:
• prowadzenie badań naukowych, w tym wieloośrodkowych, w obszarze gerontologii
i geriatrii, reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii, chorób przewlekłych
i chorób powodujących niesamodzielność, a także zdrowia publicznego;
• przygotowanie standardów i wytycznych w obszarze geriatrii, reumatologii, rehabilitacji medycznej, ortopedii i traumatologii narządów ruchu oraz chorób przewlekłych i chorób powodujących niesamodzielność
• przygotowanie dla standardów kształcenia pracowników medycznych w dziedzinach związanych z opieką nad osobami starszymi;
• kształcenie kadr medycznych w geriatrii, w tym także na obcej bazie klinicznej.

Analiza kosztów i korzyści wskazuje, że:
1. Koszty reorganizacji wiązać się będą z dostosowaniem istniejących pomieszczeń
i oddziałów do potrzeb w dziedzinie geriatrii oraz zatrudnieniem nowych specjalistów klinicznych w dziedzinie geriatrii w miejsce obecnych specjalistów w dziedzinie ortopedii i traumatologii (szacowany wzrost zatrudnienia o około 5-8 etatów).
2. Rozszerzenie działalności o dziedzinę geriatrii i dziedziny pokrewne spowoduje zwiększenie liczby pacjentów i przychodów z tej działalności (m.in. z Narodowego Funduszu Zdrowia).
3. Rozważana jest zmiana lokalizacji komórki organizacyjnej pod nazwą Ośrodek Terapii Biologicznej w obrębie Instytutu, co umożliwi zwiększenie liczby pacjentów leczonych biologicznie w programach lekowych, efektem czego planowane jest zwiększenie przychodów Instytutu.

4. Wskutek reorganizacji wynik finansowy na działalności klinicznej powinien ulec poprawie o kwotę nie niższą niż 2 mln zł w okresie dwóch lat od rozpoczęcia reorganizacji. Przy przyjęciu założenia, iż koszty dostosowania pomieszczeń Instytutu do nowych zadań, koszty zakupu aparatury badawczej i wyposażenia związanego z nowym zakresem działalności nie powinny przekroczyć kwoty 8 mln zł, okres zwrotu nakładów inwestycyjnych powinien wynieść ok. 4 lata (od rozpoczęcia reorganizacji).

W założeniu wzrost przychodów
W zakresie działalności naukowej zakłada się, iż nadanie Instytutowi nowych obowiązków pozwoli na istotny wzrost przychodów z tej działalności. Zwiększenie działalności dydaktycznej, w szczególności studiów doktoranckich i kursów dla lekarzy, spowoduje wzrost przychodów w wysokości szacowanej na 1 mln zł rocznie.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.