Narodowy Instytut Geriatrii: prace nad reorganizacją wyprzedziły rozporządzenie

ZDROWIE

Autor: MK/Rynek Seniora   09 października 2015 14:16


Narodowy Instytut Geriatrii: prace nad reorganizacją wyprzedziły rozporządzenie Fot. TVN24

Mimo że formalne przekształcenie nastąpiło dopiero 15 września br., dyrekcja Instytutu rozpoczęła prace nad reorganizacją wiele miesięcy wcześniej - pisze w komentarzu do materiału telewizyjnego poświęconego m.in. przekształceniu Instytutu Reumatologii w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji Piotr Bednarski, dyrektor Instytutu.

W programie „Czarno na białym” wyemitowanym 5 października br. na antenie TVN24 dziennikarze rozliczali premier Ewę Kopacz z obietnic wymienionych w jej expose, w tym z obietnicy utworzenia Narodowego Instytutu Geriatrii.

W materiale zaprezentowano m.in. stan zaawansowania prac remontowych prowadzonych w Instytucie Reumatologii im. dr hab. med. Eleonory Reicher mieszczący się przy ul. Spartańskiej w Warszawie, na którego bazie powstaje Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

W programie słyszymy m.in., nowa jednostka ma mieć zaledwie 25 łóżek geriatrycznych, a „Narodowy Instytut Geriatrii to nic innego jak o te 25 łóżek powiększony Instytut Reumatologii ze zmienioną nazwą. Dowód znajdziemy na oficjalnej stronie rządu, gdzie czytamy, jak stworzono dumnie nazywany Narodowym Instytut.”

Dziennikarze TVN24 rozliczając premier Kopacz z obietnic przypomnieli, że „przez ostatnie 3 lata Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała do ponad 150 ośrodków prawie 6 tys. urządzeń wspierających leczenie geriatryczne. Wydała na to 46 mln zł. Rząd wyda 22 mln zł na remont w „Narodowym” Instytucie Geriatrii i 1 mln zł na stworzenie drugiego oddziału (geriatrycznego – red.) w Bydgoszczy.”

Komentarz dyrektora Instytutu
Głos w sprawie postanowił zabrać Piotr Bednarski, dyrektor nowo powołanej jednostki. W komentarzu na stronie Instytutu czytamy: „Rada Ministrów RP 25 sierpnia 2015 roku przyjęła rozporządzenie RM w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii im. prof. dr n.med. Eleonory Reicher w Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Decyzją Rady Ministrów przekształcenie Instytutu nastąpiło 15 września 2015 roku. Od tego momentu rozpoczęło się formalne tworzenie Instytutu - przypomina dyrektor.

Dalej wyjaśnia: - Dzień 15 września 2015 jest datą, która pozwala na uzyskanie niezbędnych dla funkcjonowania Narodowego Instytutu dokumentów prawnych, takich jak wpis do Krajowego Rejestru Sądowego,  rozpoczęcie prac nad uzyskaniem kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenia związane z geriatrią. By możliwe było przyjęcie pierwszych pacjentów w tworzonym Instytucie, konieczne jest uzyskanie także wielu niezbędnych pozwoleń. Od tego momentu również możliwe jest zawarcie umów z lekarzami i personelem medycznym, który będzie zajmował się najstarszymi pacjentami.  

- Chciałbym zaznaczyć jednak, że mimo iż formalne przekształcenie nastąpiło dopiero 15 września br., dyrekcja Instytutu rozpoczęła prace nad reorganizacją wiele miesięcy wcześniej - pisze dyrektor Bednarski.

- Pozyskaliśmy fundusze, które pozwoliły na uruchomienie procedur przetargowych, rozpoczęcie remontów, które pozwolą nie tylko na rozszerzenie działalności Instytutu o świadczenia geriatryczne, ale również podniosą komfort  pacjentów już leczonych w Instytucie. Także wiele miesięcy temu rozpoczęto  starania o pozyskanie najlepiej wykwalifikowanej kadry medycznej, specjalizującej się w geriatrii - wyjaśnia.

O przyszłej działalności Instytutu Bednarski pisze tak: „(…) To właśnie w Instytucie przygotowywane będą i wdrażane wytyczne dotyczące dziedzin obecnej działalności Instytutu oraz nowych obszarów medycyny. Instytut kształcić będzie pracowników medycznych w opiece nad osobami starszymi -  kolejne kadry lekarzy geriatrów oraz pielęgniarek.(…)”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.