Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego będzie utrzymany

ZDROWIE

Autor: PAP, DKX/Rynek Seniora   04 września 2015 08:32


Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego będzie utrzymany Prof. Zembala uspokajał, że Narodowemu Programowi Zdrowia Psychicznego nie grozi likwidacja. Fot. Tomasz Jodlowski

Minister zdrowia Marian Zembala zapowiedział w czwartek, 3 września br., że Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego zostanie utrzymany w kolejnych latach. Dodał, że z funduszy unijnych będzie można modernizować infrastrukturę placówek psychiatrycznych.

Szef resortu zdrowia uczestniczył w obradach konwentu marszałków województw, które odbywały się w stolicy Dolnego Śląska. Wizytował również nowy, otwarty przed kilkoma dniami, szpital wojewódzki we Wrocławiu.

- Na spotkaniu ze środowiskiem psychiatrów przede wszystkim uzgodniliśmy, że ustawa o zdrowiu publicznym dotyczy zarówno zdrowia somatycznego, jak i zdrowia psychicznego i w swoich skutkach finansowych, a w tym roku uruchomionych zostanie 140 mln zł, uwzględnia również zdrowie psychiczne - mówił minister.

Zembala zaznaczył, że „na życzenie środowiska psychiatrów utrzymujemy Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego w dotychczasowym brzmieniu”.

Szef resortu zdrowia powiedział, że rozumie „lęk tego środowiska, który wynika z tego, że infrastruktura placówek psychiatrycznych jest najbardziej zaniedbana”.

Zembala poinformował, że w ogłaszanych programach inwestycyjnych będą pieniądze z funduszy unijnych na budowę lub modernizację infrastruktury placówek psychiatrycznych.

Zapowiedział również, że pod koniec września ogłoszone zostaną pilotażowe projekty związane z ograniczeniem absencji chorobowej i inwalidztwa, a trzy z nich będą dotyczyć psychiatrii. W sumie na 15 projektów przeznaczono 150 mln zł.

- Zakończyliśmy proces taryfikacji świadczeń także w psychiatrii, co było rzeczą niezwykle trudną, bo rozbieżności sięgały nawet dwustu procent. Szczegóły ogłosimy za dwa tygodnie na spotkaniu w Białymstoku - mówił minister.

Podczas prac w komisji sejmowej posłowie PiS wskazywali, że rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o zdrowiu publicznym doprowadzą do wchłonięcia Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) przez Narodowy Program Zdrowia (NPZ). Może to, ich zdaniem, grozić m.in. wstrzymaniem modernizacji lecznictwa psychiatrycznego w Polsce.

Przeciwko likwidacji NPOZP protestowało także środowisko psychiatrów. Wskazywali oni, że krok ten odbije się niekorzystnie m.in. na sytuacji seniorów (liczba osób leczących się psychiatrycznie wzrasta).  W specjalnym oświadczeniu  dr n. med. Andrzej Cechnicki, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia na Rzecz Realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego wyjaśniał, że Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego gwarantował seniorom kompleksową i dostosowaną do ich potrzeb opiekę, blisko miejsca zamieszkania, najlepiej w środowisku domowym.

- Propozycja ustawowej likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego jest najwyższym stopniem lekceważenia i niesprawiedliwości wobec osób chorujących psychicznie, w szczególności seniorów chorujących psychicznie - stwierdzał.

Czytaj również: Opieka psychiatryczna w obecnym kształcie do likwidacji? Mogą ucierpieć seniorzy

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym zawiera regulacje, które mają poprawić stan zdrowia publicznego. Podstawą działań będzie przyjęty przez rząd (w rozporządzeniu) dokument strategiczny dla zdrowia publicznego - Narodowy Program Zdrowia. Celem programu jest poprawa życia i zdrowia Polaków. Pierwszy NPZ ma objąć lata 2016-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.