Narodowy Program Zdrowia: najmniej pieniędzy dla seniorów
Autor: MK/Rynek Seniora   19 listopada 2015 16:00

Nie więcej niż 140 mln zł rocznie zamierzał przeznaczyć rząd na finansowanie Narodowego Programu Zdrowia w latach 2016-2020. Kwota ta ma wystarczyć na realizację pięciu celów operacyjnych. Wśród nich jest utrzymanie i poprawę zdrowia osób starszych, na który niestety przeznaczono najmniej pieniędzy.

Projekt rozporządzenia wprowadzającego Narodowy Program Zdrowia (NPZ) na lata 2016-2020 został przygotowany przez poprzedni rząd. Dokument musi jeszcze przejść etap konsultacji, jest aktem wykonawczym do ustawy o zdrowiu publicznym uchwalonej we wrześniu br. i podpisanej przez prezydenta 27 października.

Jak poprawić zdrowie starszych?
Czytamy w nim, że polityka senioralna prowadzona przez rząd i samorządy będzie ukierunkowana na jak najdłuższą aktywność społeczną, zawodową i rodzinną osób starszych. Działania podejmowane w tym obszarze objąć mają m.in. zbudowanie instrumentów promujących zachowania prozdrowotne w okresie wieku okołoemerytalnego w zakładach pracy, kształtowanie polityki społecznej i rodzinnej w sposób przyczyniający się do ograniczania społecznych nierówności w zdrowiu czy zapobieganie e-wykluczeniu osób starszych.

Kolejnym obszarem działań będzie dostosowanie systemu opieki zdrowotnej do potrzeb osób starszych. Zadania wymienione w tym obszarze to m.in.:
- wprowadzenie bilansu 60-latka;
- rozwój usług i ośrodków geriatrycznych oraz wprowadzenie elementów geriatrii do praktyki lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej;
- rozwijanie usług pielęgnacyjno-opiekuńczych dostosowanych do potrzeb osób starszych, niesamodzielnych.

Projekt Narodowego Programu Zdrowia zakłada również, że utrzymanie i poprawa zdrowia osób starszych ma być osiągnięta poprzez edukację, czyli m.in. poprzez edukację kadr w zakresie problematyki geriatrycznej i gerontologicznej, ukierunkowaną głównie na podniesienie wiedzy i umiejętności lekarzy i pielęgniarek; rozwój poradnictwa dietetycznego adresowanego do seniorów oraz tworzenie innowacyjnych rozwiązań dotyczących farmakoterapii oraz działań prozdrowotnych i aktywizujących osoby w wieku podeszłym.  

Główne zadania
Oprócz utrzymania i poprawy zdrowia osób starszych (cel operacyjny piąty) z finansowaniem do 15 mln zł rocznie, Narodowy Program Zdrowia przewiduje realizację jeszcze czterech celów operacyjnych:

1. Poprawa sposobu żywienia, stanu odżywienia oraz aktywności fizycznej społeczeństwa - Narodowy Program Profilaktyki Nadwagi i Otyłości - cel operacyjny pierwszy, na który przewidziano 40 mln zł rocznie;
2. Ograniczenie rozpowszechnienia używania alkoholu, tytoniu i innych substancji psychoaktywnych oraz zapobieganie uzależnieniom behawioralnym - Narodowy Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Związanych z Uzależnieniami - cel operacyjny drugi, z finansowaniem na poziomie 35 mln zł rocznie;
3. Poprawa dobrostanu psychicznego - cel operacyjny trzeci, na który będziemy wydawać 30 mln zł rocznie;
4. Ograniczenie narażenia na środowiskowe i biologiczne czynniki ryzyka - cel operacyjny czwarty, z budżetem w wysokości 20 mln zł w skali roku.

Projekt Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego 16 listopada br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.