Naukowcy: joga łagodzi depresję

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 marca 2017 09:55


Naukowcy: joga łagodzi depresję Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Regularne ćwiczenie jogi oraz świadomego oddechu może złagodzić symptomy depresji - sugeruje badanie przeprowadzone na Boston University (USA).

Objawy depresji można złagodzić dzięki uczestnictwu w zajęciach jogi - dwa razy w tygodniu, któremu towarzyszą dodatkowe ćwiczenia w domu. Jeśli wyniki te zostaną potwierdzone - to znaczy, że ćwiczenie jogi może stanowić alternatywę dla terapii farmakologicznej bądź być jej uzupełnieniem - podkreślają naukowcy.

Przed rozpoczęciem badania osoby ze zdiagnozowanymi zaburzeniami depresyjnymi zostały podzielone na dwie grupy. Obydwie grupy przez 12 tygodni uczestniczyły w zajęciach tzw. jogi Iyengara - popularnej odmiany jogi, gdzie kładzie się nacisk na precyzyjną posturę ciała i kontrolę oddechu.

Jedna z grup odbywała zajęcia dwa razy w tygodniu, druga z kolei - trzy razy. Oprócz tego wszystkich biorących udział w badaniu zachęcano do ćwiczeń w domu.

Po zakończeniu badania u tych członków grupy, która uczestniczyła w intensywnym programie ćwiczeń - trzy razy w tygodniu - odnotowano znaczne złagodzenie występujących symptomów depresyjnych.

Jak jednak zaznaczają badacze z Bostonu, zauważalna poprawa stanu psychicznego wystąpiła również w drugiej grupie. Wyniki osób z tej grupy były na tyle dobre, że naukowcy rekomendują uczęszczanie na zajęcia jogi dwa razy w tygodniu jako mniej uciążliwy - a wciąż skuteczny - sposób na złagodzenie symptomów depresyjnych.

- Badanie to wspiera teorię o skuteczności jogi i świadomego oddychania w niesieniu pomocy osobom cierpiącym na zaburzenia depresyjne - tłumaczy jeden z autorów badania i psychiatra z Boston University Chris Streeter. Dodaje, że dotyczy to zarówno pacjentów nie biorących antydepresantów - jak i tych, którym podczas terapii farmakologicznej nie udało się zadowalająco poprawić swojego stanu.

- O ile większość farmakologicznych terapii depresji bierze za cel neuroprzekaźniki takie jak serotonina, dopamina czy noradrenalina, ta metoda oddziałuje na układ przywspółczulny oraz receptory GABA, przez co umożliwia nowy sposób leczenia - podsumowuje Streeter.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR