Naukowcy: luteina usprawnia mózg, także w starszym wieku

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 lipca 2017 09:46


Naukowcy: luteina usprawnia mózg, także w starszym wieku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mózgi osób z wysokim poziomem luteiny w organizmie zachowują młodość na dłużej - wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie „Frontiers in Aging Neuroscience”.

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign (USA) porównali aktywność neuroelektryczną mózgu u osób w różnym wieku (od 25 do 45 lat). Stwierdzili, że funkcjonowanie mózgu u osób znajdujących się w okresie średniej dorosłości bardziej przypominało działanie mózgu osób młodych, jeśli posiadali oni w organizmie dużo luteiny.

Luteina to naturalny, żółto-pomarańczowy barwnik wytwarzany wyłącznie przez rośliny. Luteina nadaje kolor pomidorom, dyni, marchewce. Jest też zawarta w zielonych warzywach takich jak jarmuż, szpinak, kapusta, brukselka, chociaż dominującym barwnikiem jest u nich chlorofil. Luteina znajduje się ponadto żółtkach jaj.

- Wiemy, że te produkty (zawierające luteinę - PAP) są powiązane z innymi korzyściami zdrowotnymi, ale wyniki naszego badania wskazują, że mogą one przynosić też korzyści poznawcze - mówi jeden z badaczy prof. Naiman Khan.

Luteina to składnik odżywczy, którego organizm nie potrafi wyprodukować sam, dlatego konieczne jest dostarczanie go wraz z dietą. Związek gromadzi się w tkankach mózgu oraz w oczach i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.

W ramach badania naukowcy mierzyli poziom luteiny w gałkach ocznych u 60 ochotników. Następnie prosili badanych o przystąpienie do testu mierzącego funkcję uwagi. W tym czasie mierzyli aktywność neuronalną ich mózgów.

- Wzorzec aktywności neuroelektrycznej starszych uczestników z wysokim poziomem luteiny bardziej przypominał ten występujący u młodszych badanych, niż u osób w tym samym wieku, lecz z niższym poziomem luteiny. Wygląda na to, że luteina pełni jakąś rolę ochronną, bo wyniki sugerowały, że osoby z wysokim poziomem luteiny były w stanie zainwestować więcej zasobów poznawczych w ukończenie zadania - komentuje główna autorka projektu Anne Walk.

Specjaliści planują teraz zbadać, czy luteina w podobny sposób wiąże się z funkcjonowaniem pamięci i zdolności uczenia się.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR