
U osób cierpiących na cukrzycę lub zapalenie stawów kłótnie z drugą połową mogą nie tylko ranić uczucia, ale także osłabiać stan zdrowia fizycznego - piszą badacze na łamach pisma "Annals of Behavioral Medicine".
Choć wcześniejsze badania wskazywały na zależność pomiędzy satysfakcjonującym małżeństwem a dobrym stanem zdrowia fizycznego i psychicznego, zbyt mało uwagi poświęcono wpływowi codziennych interakcji małżonków na przebieg chorób przewlekłych - zauważa autorka analizy dr Lynn Martire z Pennsylvania State University.
W jej badaniach wzięło udział 145 seniorów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego oraz ich małżonkowie, a także 129 osób z cukrzycą typu 2 także z małżonkami. Uczestnicy przez 22-24 dni prowadzili dzienniki, w których zapisywali swój nastrój, nasilenie objawów choroby oraz czy interakcje z żoną lub mężem miały charakter pozytywny czy negatywny.
Zarówno w grupie osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, jak i w grupie z cukrzycą zaobserwowano, że pogorszenie nastroju było często wynikiem spięcia z mężem lub żoną, a to z kolei przekładało się na odczuwanie większego bólu fizycznego i nasilenie objawów choroby danego dnia, a w przypadku osób z chorobą stawów także dnia następnego.
Jeśli negatywne interakcje i napięcie między małżonkami trwa długo, ich wpływ kumuluje się i może w sposób trwały odbić się na zdrowiu - komentuje dr Martire
Zdaniem badaczki, wnioski te mogą przyczynić się do opracowania metod terapeutycznych zaprojektowanych tak, by pomóc parom zmagającym się z problemem chorób przewlekłych.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych