Naukowcy ostrzegają: kłótnie z partnerem mogą zaostrzać choroby przewlekłe

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 maja 2018 14:18


Naukowcy ostrzegają: kłótnie z partnerem mogą zaostrzać choroby przewlekłe Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

U osób cierpiących na cukrzycę lub zapalenie stawów kłótnie z drugą połową mogą nie tylko ranić uczucia, ale także osłabiać stan zdrowia fizycznego - piszą badacze na łamach pisma "Annals of Behavioral Medicine".

Choć wcześniejsze badania wskazywały na zależność pomiędzy satysfakcjonującym małżeństwem a dobrym stanem zdrowia fizycznego i psychicznego, zbyt mało uwagi poświęcono wpływowi codziennych interakcji małżonków na przebieg chorób przewlekłych - zauważa autorka analizy dr Lynn Martire z Pennsylvania State University.

W jej badaniach wzięło udział 145 seniorów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego oraz ich małżonkowie, a także 129 osób z cukrzycą typu 2 także z małżonkami. Uczestnicy przez 22-24 dni prowadzili dzienniki, w których zapisywali swój nastrój, nasilenie objawów choroby oraz czy interakcje z żoną lub mężem miały charakter pozytywny czy negatywny.

Zarówno w grupie osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, jak i w grupie z cukrzycą zaobserwowano, że pogorszenie nastroju było często wynikiem spięcia z mężem lub żoną, a to z kolei przekładało się na odczuwanie większego bólu fizycznego i nasilenie objawów choroby danego dnia, a w przypadku osób z chorobą stawów także dnia następnego.

Jeśli negatywne interakcje i napięcie między małżonkami trwa długo, ich wpływ kumuluje się i może w sposób trwały odbić się na zdrowiu - komentuje dr Martire

Zdaniem badaczki, wnioski te mogą przyczynić się do opracowania metod terapeutycznych zaprojektowanych tak, by pomóc parom zmagającym się z problemem chorób przewlekłych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR